Ana Sayfa Dini Filmler  Dini Hikayeler   Dini BiLgiLer  NaMaz KLip İzLe Arama

islami Chat

   Ana Sayfa
   Dini Sohbet
  Damar Sözler
  Abdest - Gusul
  bedava program indir
  Biraz TebeSSum
  Cennet - Cehennem
  Dantel Örgü - El İşleri
  Dini Film izle
  Dini BiLgiLer
  Dini Chat Hazır Kodlar
  Dini Chat OdaLari
  Dini Chat özel videoLar
  Dini Chat Unreal Özel
  Dini Hikayeler
  Dini Mirc Komutlari
  Dini ResimLer
  Dini Ruya tabirleri
  Dini Sohbetler
  Dinim islam
  Diyet Listeleri
  Dualar
  Edebiyat
  Fikralar
  Güzel Sözler
  Hanım Sahabiler
  Hazir Mesajlar
  iLahi Sözleri
  iLahi Dinle
  islam da Kadin
  Kadın Giyim Takı Moda
  Kurban
  Mahrem Konular
  Mobilya Dekorasyon
  Namaz
  ölum ve Kabir Hayati
  Osmanlı Tarihi
  Peygamberler - Evliyalar
  PratiK BiLgiLer
  Ramazan ve Oruc
  ResimLi Sözler
  Ruh
  Sağlik
  Sesli Siirler
  Sihir Şeytan Ruh
  Siirler
  Yemek tarifleri
  Şifalı Bitkiler
  iletişim
 
sitemap

GogLe sitemap         

 Hz. İbrahim'in Makamı

Hz. İbrahim'in Makamı - hz ibrahimin makamının geçmişi - dini sohbet etme siteniz - en sevdiğiniz islami sohbet - youtube`de yayinlanan masal muzik şiir klip ezgi - kaliteli dini chat odalari - islami chat mynet sohbet mirc indir  
 

Okunma

2181
dini sohbet
Kabe'nin doğu tarafında, yerden yaklaşık iki metre yüksekliğinde ve bir metre çapında, yukarı kısmı camla kaplı, aşağı bölümü ise mermer taşla kaplı dörtgen şeklinde küçük bir alan vardır. Bu alanda, Hz. İbrahim'in Kabe'yi inşa ederken üzerine çıktığı taş muhafaza edilmektedir. İslami ve tarihi kaynaklarda, bu alan Kuran'da bildirilen "İbrahim'in makamı" olarak kabul edilmektedir.Hacer-ül Esved adı verilen taşın bulunduğu yer, geleneksel olarak tavafa başlama noktası kabul edilir. Rivayetlere göre bu taş, Hz. İbrahim tarafından özel olarak bulunduğu yere yerleştirilmiştir. Hacer-ül Esved, "siyah taş" anlamındadır.
Kabe'nin doğu köşesinde bulunan bu taş, yerden 1.5 m yüksekliktedir. Rengi sarıya çalan siyah olup, oval şeklindedir. Üzerinde kırmızı noktalar vardır. Yanları gümüşle kaplanmıştır. Hacılar tavafa Hacer-ül Esved'in hizasından başlarlar. Tavaf sırasında bu taşa doğru dönerek, ellerini kaldırarak selam verirler.
Şüphesiz, 'Safa' ile 'Merve' Allah'ın işaretlerindendir. Böylece kim Evi (Ka'be'yi) hacceder veya...


...umre yaparsa, artık bu ikisini tavaf etmesinde kendisi için bir sakınca yoktur... (Bakara Suresi, 158)

Safa ve Merve, Kabe'nin doğu tarafında yer alan iki tepenin ismidir. Safa tepesi, harem bölgesinden yaklaşık 15 metre ve Merve tepesi ise 8 metre yüksekliktedir. İki tepenin arasındaki uzaklık yaklaşık 420 metredir. İki tepenin arasında kalan alana "Mes'a" adı verilir. Mes'a, Mescid-i Haram'a bitişiktir. Resimlerde Safa ve Merve arasında sa'y eden (yani gidip gelen) hacılar görülmektedir.
Arafat, Mekke'nin kuzeyinde 24 km2 alanı olan büyük ve düz bir ovadır. Harem'in dışında yer almaktadır. Arafat, "arefe" kelimesinin çoğulu olup, "irfan" ve "marifet" kökünden gelmektedir. Ayrıca dağ ve yükseklik manaları da vardır. Kuran'da Arafat'tan şöyle bahsedilmektedir:
Rabbinizden bir fazl istemenizde sizce sakınca yoktur. Arafat'tan hep birlikte indiğinizde Allah'ı Meş'ar-ı Haram'da anın. O, sizi nasıl doğru yola yöneltip-ilettiyse, siz de O'nu anın. Gerçek şu ki, siz bundan evvel sapmışlardandınız. Sonra insanların (topluca) akın ettiği yerden siz de akın edin ve Allah'tan bağışlanma dileyin. Şüphesiz Allah bağışlayandır, esirgeyendir. (Bakara Suresi, 198-199)
Mina, Mekke ile Meş'ar-ı Haram arasında kalan yere verilen isimdir. Hac ibadeti sırasında, Hacılar Mina'da da bulunurlar. Haccın bazı önemli şartları burada yerine getirilir.
Sayılı günlerde Allah'ı anın. İki günde (Mina'dan dönmek için) elini çabuk tutana günah yoktur, geri kalana da günah yoktur. (Bu) sakınan için(dir). Allah'tan korkup-sakının ve gerçekten bilin ki, siz O'na döndürülüp-toplanacaksınız. (Bakara Suresi, 203)

Şirk koşanların, kendi inkarlarına bizzat kendileri şahidler iken, Allah'ın mescidlerini onarmalarına (hak ve yetkileri) yoktur. İşte bunlar, yaptıkları boşa gitmiş olanlardır. Ve bunlar ateşte süresiz kalacak olanlardır.
(Tevbe Suresi, 17)
Allah'ın mescidlerini, yalnızca Allah'a ve ahiret gününe iman eden, namazı dosdoğru kılan, zekatı veren ve Allah'tan başkasından korkmayanlar onarabilir. İşte, hidayete erenlerden oldukları umulanlar bunlardır.
(Tevbe Suresi, 18)


Bir kısım ayetlerimizi kendisine göstermek için, kulunu bir gece Mescid-i Haram'dan, çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa'ya götüren O (Allah) yücedir. Gerçekten O, işitendir, görendir.

(İsra Suresi, 1)

Mescid-i Aksa Müslümanların ilk kıblesi olması nedeniyle, Müslümanlar için ayrı bir öneme sahiptir. Mescid-i Aksa'nın Kabe'den sonra inşa edilen yeryüzündeki ikinci mescid olduğu rivayet edilir.
MS 638 yılında Hz. Ömer döneminde Kudüs fethedildikten sonra Beyt-i Makdis'in yerinde Mescid-i Aksa inşa edilmiştir. Hz. Ömer'in burayı mabed olarak kabul etmesi de, Mescid'i Müslümanlar için değerli kılan bir diğer nedendir. Mescid-i Aksa daha sonra Emevi halifelerinden Abdülmelik bin Mervan zamanında genişletilmiştir.


De ki: "Rabbim adaletle davranmayı emretti. Her mescid yanında (secde yerinde) yüzlerinizi (O'na) doğrultun ve dini yalnız kendisine has kılarak O'na dua edin. "Başlangıçta sizi yarattığı" gibi döneceksiniz." (Araf Suresi, 29)

Kubbet-üs Sahra, Ömer Cami olarak da bilinir. Kubbet-üs Sahra mescid olarak yapılmamıştır. Binanın içinde, İslam alimleri tarafından Hz. Muhammed (sav)'in Miraç'a çıkarken üzerine bastığına inanılan ve kutsal kabul edilen bir taş vardır.
Sahra kelimesi kaya parçası demektir, Kubbet-üs Sahra ise kaya üzerine yapılan kubbe anlamına gelmektedir. Kubbet-üs Sahra'daki kayanın doğusunda, içinde Peygamberimiz Hz. Muhammed'in mübarek sakalının bulunduğuna inanılan uzun bir dolap vardır.

Sina dağına ve şu emin beldeye (güvenilir şehre).
(Tin Suresi, 2-3)
O, kime dilerse rahmetini tahsis eder, Allah büyük 'lutuf ve ihsan ' sahibidir.
(Al-i İmran Suresi, 74)

  Yorumlar

 
Rüyada bodrum görmek


Kimsenin Yaptığı Yanına Kalmaz


AhMeT ŞaFaK - KıRMıZı BeYaZ YaRiM


Seferi Hali ve Oruç


Dua


Apex Ticari Sistem 1.4.24.10


sohbetsila sohbet


sabah duamız


HayırLı CumaLar Kardeşim


BekLiyoruM


ÖmRüMe


Manyağı Makbuldür


Copyright © 2009 mIRCte 2023 Tüm Hakları Saklıdır Dinichat.Net

Desing By eFe