Ana Sayfa Dini Filmler  Dini Hikayeler   Dini BiLgiLer  NaMaz KLip İzLe Arama

islami Chat

   Ana Sayfa
   Dini Sohbet
  Damar Sözler
  Abdest - Gusul
  bedava program indir
  Biraz TebeSSum
  Cennet - Cehennem
  Dantel Örgü - El İşleri
  Dini Film izle
  Dini BiLgiLer
  Dini Chat Hazır Kodlar
  Dini Chat OdaLari
  Dini Chat özel videoLar
  Dini Chat Unreal Özel
  Dini Hikayeler
  Dini Mirc Komutlari
  Dini ResimLer
  Dini Ruya tabirleri
  Dini Sohbetler
  Dinim islam
  Diyet Listeleri
  Dualar
  Edebiyat
  Fikralar
  Güzel Sözler
  Hanım Sahabiler
  Hazir Mesajlar
  iLahi Sözleri
  iLahi Dinle
  islam da Kadin
  Kadın Giyim Takı Moda
  Kurban
  Mahrem Konular
  Mobilya Dekorasyon
  Namaz
  ölum ve Kabir Hayati
  Osmanlı Tarihi
  Peygamberler - Evliyalar
  PratiK BiLgiLer
  Ramazan ve Oruc
  ResimLi Sözler
  Ruh
  Sağlik
  Sesli Siirler
  Sihir Şeytan Ruh
  Siirler
  Yemek tarifleri
  Şifalı Bitkiler
  iletişim
 
sitemap

GogLe sitemap         

 Allah'ı Anmak

Allah'ı Anmak - - dini sohbet etme siteniz - en sevdiğiniz islami sohbet - youtube`de yayinlanan masal muzik şiir klip ezgi - kaliteli dini chat odalari - islami chat mynet sohbet mirc indir  
 

Okunma

2582
dini sohbet

Yüce Rabbimiz olan Yüce Allah (cc) sonsuz güzel ahlaklı, kullarına karşı sonsuz şevkat, merhamet ve adalet sahibi olandır. Allah (cc), her insanın imanı anlayabilmesi, Allah (cc)'ın büyüklüğünü görüp takdir edebilmesi, Müslüman fıtratını yaşayıp cennete layık bir ahlaka ulaşabilmesi için kaderi olabilecek en mükemmel ve en hikmetli şekilde yaratandır. Allah (cc) Rahman ve Rahim isminin tecellisiyle, üstün aklı ve adaletiyle her kulu için olabilecek en güzel kaderi belirlemiş, onun için en hikmetli hayatı yaratmıştır. İnsanın bu yaşam süresi içerisinde karşılaştığı zorluk, sıkıntı, yokluk, eksiklik, mahrumiyet gibi görünen her detay, Rabbimiz'in rahmetinin birer tecellisidir.

Kimi insanlar, Allah (cc)’ın yarattığı olayların hikmetleri, çok net bir şekilde ortaya çıkıncaya kadar bunların kendileri için birer hayır olduğunu anlamaz ve bundan dolayı da Allah (cc)'a gereği gibi teslim olamaz. Oysa ki Allah (cc)'ın dünya hayatında insanlar için yarattığı nimetler ve güzellikler kadar, mahrumiyet, zorluk ya da sıkıntılar da dünyada ve ahirette çok büyük hayırlara vesile olacak olaylardır. Çoğu zaman büyük nimetlerin oluşmasına vesile olan, öncesinde yaşanan bu eksikliklerdir. Zorluk ve sıkıntılar, Allah (cc)’ın kullarını güzel ahlaka ve cennete layık olacak bir iman derinliğine ulaştırmak için yarattığı bir eğitim vesilesidir.

Mümin, nefsine zor gelen, sabretmesini, tevekkül etmesini gerektiren durumlarla karşılaştığında, bunların mutlaka hayrına olduğunu, sonucunda Allah (cc)'ın bunu mutlaka bir güzelliğe dönüştüreceğini asla unutmamalıdır. Ani, beklenmedik ya da karmaşık gibi görünen şartlarda da bu şuur açıklığıyla düşünmeli, Allah (cc)'a karşı mutlaka teslimiyetli bir ahlak göstermelidir.

Allah (cc), peygamberlerin hayatlarında da bu tür örnekler yaratmıştır. Tarih boyunca gönderilmiş olan elçiler, peygamberler, sahabeler hep zorluklarla eğitilmiş ve kamil imana bu vesileyle ulaşmışlardır. Bu nedenle müminin her şartta sabretmesi, irade göstermesi, hikmetini anlamasa da Allah (cc)'a güvenip “Rabbim mutlaka bunu benim için hayır olarak yaratıyor” diye düşünmesi gerekir. Nitekim bunun aksi, cahiliye insanlarının gösterdiği ahlaktır. Bu insanların bazıları da nimet geldiğinde Allah (cc)'ı takdir edebilir, şükredebilirler. Ama en küçük bir aksaklık, eksiklik, acı, üzüntü ya da sabretmelerini gerektiren bir durumla karşılaştıklarında Allah (cc)'ı hemen unuturlar.

Allah (cc)'ın tüm bunları mutlaka hikmetle yarattığına inanıp güvenirlerse, samimi olarak Allah (cc)'tan yana bir ahlak gösterirlerse Allah (cc)'ın mutlaka yardım, nimet ve rahmetini vereceğini düşünmezler. Gösterdikleri bu ahlaktan dolayı da, o olay onlar için gerçekten de dünyada da ahirette de aleyhlerine neticelenir. Dolayısıyla mümin eğer Allah (cc)'ın rızasını, rahmetini ve cenneti kazanmak istiyorsa, o zaman cahiliye inançlarıyla hareket eden bu kimselerin bu tavrından farklı bir ahlak göstermeli ve Allah (cc)'a olan samimi güvenini ortaya koymalıdır.

Zira müminin en önemli özelliklerinden biri hayatının her anında imani bir derinlik içerisinde yaşamasıdır. Allah (cc)'ın bildirdiği gerçeklerin her an şuurunda olarak yaşaması, onu çevresindeki cahiliye ahlakı gösteren insanlardan ayıran bir nimet ve güzelliktir. Allah (cc)'tan başka İlah olmadığının, insanların hiçbir gücü olmadığının; olayları yaratanın, sözleri söyleyenin, kararları verenin insanlar olamayacağını, bunların herbirinde Allah (cc)’ın Yüce takdirinin tecelli ettiğini hiç unutmaması gerekir.

Allah (cc)'ın kudreti herşeyi sarıp kuşatmıştır. Allah (cc) dilemedikçe hiçbir insan kendi iradesiyle birşeylere karar veremez, kanaat oluşturamaz, eleştiri yapamaz, buğz edemez, sevgi duyamaz, güvenemez. Bunların hepsini insanların kalbinde belirli hikmetlerle oluşturan yalnızca Allah (cc)'tır. Dolayısıyla mümin, her ne ile karşılaşırsa karşılaşsın, Allah (cc)'ın herşeyi bir hikmetle yarattığını bilmenin verdiği sevinç ve mutluluk içerisinde şükredici bir ahlak, gönülden teslimiyet ve kanaatkarlık içerisinde yaşar. Allah (cc)'ın merhametini sadece kendisine nimet verildiğinde değil, sıkıntı ve zorluk anında da tüm açıklığıyla hisseder ve Allah (cc)'a çok derin bir sevgiyle bağlanır.

allah, allahu teala, allahu alem, allah teala, allah-u teala, yaratılış gerçeği, yaratılıştaki mucizeler, nasıl yaratıldık, hazreti allah, allahın delilleri, allahı kanıtlayan deliller, allah varmıdır, allahın varlığı, allahın isimleri, allahın azabı, allahın peygamberleri, allah nedir, allahın kitapları, allahın güzel isimleri, dinisohbet, dinisohbet

  Yorumlar

 
Altin ÇocukLar - Abdest ilahisi dinle


ResimLi Söz/Hürmetim Var


Hasan Dursun - Can Vermişler 2011 dinle


taşlı bayan süet çizme modelleri


Sedat Uçan - Erenler Gelsin


SeN HiÇ BeNiM oLMaDıN Ki....


sohbetsila sohbet


sabah duamız


HayırLı CumaLar Kardeşim


BekLiyoruM


ÖmRüMe


Manyağı Makbuldür


Copyright © 2009 mIRCte 2023 Tüm Hakları Saklıdır Dinichat.Net

Desing By eFe