Ana Sayfa Dini Filmler  Dini Hikayeler   Dini BiLgiLer  NaMaz KLip İzLe Arama

islami Chat

   Ana Sayfa
   Dini Sohbet
  Damar Sözler
  Abdest - Gusul
  bedava program indir
  Biraz TebeSSum
  Cennet - Cehennem
  Dantel Örgü - El İşleri
  Dini Film izle
  Dini BiLgiLer
  Dini Chat Hazır Kodlar
  Dini Chat OdaLari
  Dini Chat özel videoLar
  Dini Chat Unreal Özel
  Dini Hikayeler
  Dini Mirc Komutlari
  Dini ResimLer
  Dini Ruya tabirleri
  Dini Sohbetler
  Dinim islam
  Diyet Listeleri
  Dualar
  Edebiyat
  Fikralar
  Güzel Sözler
  Hanım Sahabiler
  Hazir Mesajlar
  iLahi Sözleri
  iLahi Dinle
  islam da Kadin
  Kadın Giyim Takı Moda
  Kurban
  Mahrem Konular
  Mobilya Dekorasyon
  Namaz
  ölum ve Kabir Hayati
  Osmanlı Tarihi
  Peygamberler - Evliyalar
  PratiK BiLgiLer
  Ramazan ve Oruc
  ResimLi Sözler
  Ruh
  Sağlik
  Sesli Siirler
  Sihir Şeytan Ruh
  Siirler
  Yemek tarifleri
  Şifalı Bitkiler
  iletişim
 
sitemap

GogLe sitemap         

 Bu Ayda Arınır Ve Temizleniriz

Bu Ayda Arınır Ve Temizleniriz - dini sohbet etme siteniz - en sevdiğiniz islami sohbet - youtube`de yayinlanan masal muzik şiir klip ezgi - kaliteli dini chat odalari - islami chat mynet sohbet mirc indir  
 

Okunma

2036
dini sohbet


Bu Ayda Arınır Ve Temizleniriz

Oruç ruh ve beden sağlığı yönünden son derece önemli bir ibadettir. Maddi gıdalar bedeni ve nefsi besleyip güçlenmesini sağladığı gibi, namaz, zekat, hac,oruç gibi ibadet ve taatlar da ruhu besleyip güçlenmesini sağlar. Zira ibadet ruhun gıdasıdır. Oruç ibadeti nefis-ruh mücadelesinde akıl ve irade sahibi olan insanın ağırlığını ruh tarafına koyma manasına gelmektedir. Oruç, insanı cismaniyetten uzaklaştırıp, daha fazla ruhaniyet kazandırır, maddi âlemden uzaklaştırıp melekut âlemine yaklaştırır.

Birçok nefsi arzusuna Ramazan ayında dizgin vuran insan, ruhen arınır ve temizlenir. İnsanda kötülüğe karşı olan meyil, bu ayda adeta yok olur. Rahmanın rızasına kavuşma arzusuyla dolu gönüller, iyilik yapmanın hazzını tadarken, toplumda ihtiyaç sahibi olan insanların ihtiyaçlarını gidererek, bir taraftan da toplumsal huzurun pekişmesinde önemli rol oynarlar.

Bütün istatistikler Ramazan suç oranın düştüğünü göstermektedir. Kısaca Ramazan güzel duyguların hakim olduğu bir iklimdir.

Oruç ibadeti ve onunun gerek fert ve gerekse toplum için getirdiği faydalar çok farklı şekillerde ifade edilmeye çalışılmıştır.

Oruç, insanı gerektiğinde nefsin bütün arzularını yenebilecek bir irade gücüne sahip kılar; günlük alışkanlıkların esaretinden kurtarır. Her türlü feragata, fedakarlığa atıştırır. Açlık elemini duymak hususunda zenginle fakiri birleştirir. Zenginlere fakirleri düşündürür. Gururu giderir. Günün birinde yiyecekten, içecekten mahrum kalındığı zaman, açlığa, susuzluğa katlanmak gücünü kazandırır. Oruca riya karışmaz. Oruç insanı riyasızlığa ve ihlasa ulaştırır. Oruçta riya yoktur. Ebu Hureyre (R.A.)'den rivayete göre Resûlullah (S.A.V.) Efendimiz:

"ALLAH: Adem oğlunun işlediği her hayır iş kendisi içindir, fakat oruç böyle değildir. Oruç sırf benim için tutulan bir ibadettir. Onun mükafatını da ben veririm, buyurdu. Oruç bir kalkandır. Herhangi biriniz oruçlu olduğu zaman, artık o kimse kötü söz söylemesin, fiil yapmasın, düşmanlık veya bağırma da yapmasın. Eğer bir kimse ona sövmeğe yahut onunla döğüşmeğe kalkışırsa, derhal: Ben oruçlu bir kimseyim, desin. Muhammed'in canı kudret elinde bulunan ALLAH'a yemin ederim ki, oruçlunun ağzının açlık kokusu ALLAH katında misk kokusundan daha hoş ve daha temizdir.

Oruçlunun sevinip neşeleneceği iki sevinci vardır; Birisi iftar vaktinde, orucu bozduğu zaman sevinir, öbürüsü de Rabbisine kavuştuğu zaman orucunun mükâfatı ile sevinir." (Buhari; Savm: 9, Müslim; Sıyam:164, Ebu Davud; Savm:25, Tirmizi; Savm:25, Tirmizi; Savm: 55, Nesei; Siyam: 41, İbn-i Mace; Siyam:1, Muvatta; Siyam: 58) buyurmuşlardır.

Bakınız bu hadîs-i kudside Cenab-ı Hak: "Adem oğlunun işlediği her hayır iş kendisi içindir, fakat oruç böyle değildir. Oruç sırf benim için tutulan bir ibadettir. Onun mükafatını da ben veririm," buyuruyor. Buradan, oruç ibadeti ve onun hikmetleri hakkında çok calib-i dikkat sonuçlar çıkarmak mümkündür.

Şöyle ki: Bilindiği gibi bütün ibadetler ALLAH içindir.

Peki neden ALLAH Teâlâ "Oruç Benim için eda edilen ibadettir." buyuruyor.

Çünkü ALLAH'a kulluğun en samimi ve hasbi örneği oruçta yaşanır da onun için.

  Yorumlar

 
Papatyalı banyo takımı


Feridun Eroğlu - Yürü MevLaya


Anlatımlı Dilimli Perde Örneği


2012 yeni mutfak köşe takımı


Abdurrahman Önül - Sende birgün öleceksin


sesLi şiirLer - Sen Sen Sen dinle


sohbetsila sohbet


sabah duamız


HayırLı CumaLar Kardeşim


BekLiyoruM


ÖmRüMe


Manyağı Makbuldür


Copyright © 2009 mIRCte 2023 Tüm Hakları Saklıdır Dinichat.Net

Desing By eFe