Ana Sayfa Dini Filmler  Dini Hikayeler   Dini BiLgiLer  NaMaz KLip İzLe Arama

islami Chat

   Ana Sayfa
   Dini Sohbet
  Damar Sözler
  Abdest - Gusul
  bedava program indir
  Biraz TebeSSum
  Cennet - Cehennem
  Dantel Örgü - El İşleri
  Dini Film izle
  Dini BiLgiLer
  Dini Chat Hazır Kodlar
  Dini Chat OdaLari
  Dini Chat özel videoLar
  Dini Chat Unreal Özel
  Dini Hikayeler
  Dini Mirc Komutlari
  Dini ResimLer
  Dini Ruya tabirleri
  Dini Sohbetler
  Dinim islam
  Diyet Listeleri
  Dualar
  Edebiyat
  Fikralar
  Güzel Sözler
  Hanım Sahabiler
  Hazir Mesajlar
  iLahi Sözleri
  iLahi Dinle
  islam da Kadin
  Kadın Giyim Takı Moda
  Kurban
  Mahrem Konular
  Mobilya Dekorasyon
  Namaz
  ölum ve Kabir Hayati
  Osmanlı Tarihi
  Peygamberler - Evliyalar
  PratiK BiLgiLer
  Ramazan ve Oruc
  ResimLi Sözler
  Ruh
  Sağlik
  Sesli Siirler
  Sihir Şeytan Ruh
  Siirler
  Yemek tarifleri
  Şifalı Bitkiler
  iletişim
 
sitemap

GogLe sitemap         

 Evliligin öncesi ve sonrasi

Evliligin öncesi ve sonrasi - dini sohbet etme siteniz - en sevdiğiniz islami sohbet - youtube`de yayinlanan masal muzik şiir klip ezgi - kaliteli dini chat odalari - islami chat mynet sohbet mirc indir  
 

Okunma

1921
dini sohbet
Ask ve flörtten, mutlu evlilige geçilir mi?
Mutlu evlilige geçmek diye bir sey yoktur. Çünkü mutlu evlilik, bir yere konulmus bir çanta degildir ki, onu gidip bulundugu yerden alalim!..
 
Mutlu evlilik bizim hayat anlayisimizla alakali. Öyle insan vardir ki, sarayda oturur içi kan aglar; öyle insan da vardir ki, gecekonduda oturur, içi huzur doludur.

Sunu iyi bilmek gerekir ki, mutluluk, huzur bizim disimizda degil içimizdedir. Aslinda hayat güzel de, bizim yorumlarimiz hayatimizi berbat ediyor. Mevcuda razi olmuyoruz, hep daha fazlasini istiyoruz; fazlasini bulamayinca da üzülüyoruz. Flörtle baslamis bir evlilik, haramla baslamis olur. Kediler evlenirken nikâh düsünmez. Nikâh düsünmeden beraber olanlar, kedi gibi olur. Gençler çok dikkatli olmalidir. Bu konularda ifrat ve tefrite gidiliyor. Bir tarafta evlenecek kisiler birbirlerine hiç gösterilmiyor; diger tarafta flört ediyorlar. ?kisi de yanlistir.

Nisanlilik ne demektir? Ne kadar gereklidir?


?nsanlar birbirlerini tanimak için evlenmeden önce "nisanlaniyorlar". Nisan, evlilik demek degildir. Bu nedenle ?slami kurallar çerçevesinde görüsmeler olabilir. Evlenmek isteyen taraflar muhakkak görüsmeli. Fakat bu görüsmelerde üçüncü bir sahis da bulunmali. Sik sik ve uzun görüsmeler sakincalidir.

Nisanlilik, tehlikeli bir süreçtir. Her an patlayabilir. Bir arkadasimi nisanlamistik. Nisanlandigi kizla alisverise çikmislar. Bir ara kizin agzindan kaba bir ifade çikmis. Arkadas benim yanima gelip, "Agabey bu is burda bitti! Ben o kizdan ayriliyorum!" dedi. Kiz, agladi yalvardi fakat arkadas bitirdi meseleyi. Bu gibi misallerin sayisi çoktur. Evliligi zorlastirmak da ?slam'a aykiridir zaten. Evlenmeye hazir olan, bir an önce kiydirmalidir nikahi.

Nisanliyken dini nikah kiydirmak dogru mudur?

Simdilerde nisanlananlar, resmi nikahtan önce dinî nikâh yaptiriyor. Bana gelip, "Hocam biz nisanliyiz. Birkaç ay sonra evlenecegiz. Dinî nikâhimizi simdiden kiydiralim mi?" diye soranlara cevabim "Hayir!" Çünkü bu devirde resmî nikâh olmaksizin evlenmek bir nevi hileli is yapmak demektir. Kadini oyuncak etmek demektir. Resmî nikâh olmazsa, hukuk da olmaz. Kadin bir hak iddia edemez. Resmi nikah kanunlara uygun oldugundan, çiftler kanunlardan istifade ederler. Bu nikâh yoksa, kanunlardan istifade etme de yoktur. Bu durumda en fazla kadin magdur olur. Dînî nikâh, nisanlilari simartiyor.

Kadindan çalisip para kazanmasi beklenmeli mi?

Hayat, rolleri dagitmis. ALLAH is bölümü yapmis. Erkek dogum yapamadigi gibi, kadindan da çalisip para kazanmasi beklenemez. Evini geçindiremeyecek erkek, evlenmese daha iyi. Çünkü sonuçlari kötü olur. Kadin hem evde hem iste çalisacak. Olur mu böyle sey. Kadinin huyu ne kadar iyi olursa olsun, asiri yorgunluk insani isyana götürür. ?slamiyet diyor ki, tutumlu olun. Geliriniz giderinize denk olsun. Böyle yaparsaniz kadinlar çalismak zorunda kalmaz. ?srafa dag dayanmaz. ?sraf yüzünden gelir, gideri karsilamiyor. Bu sartlar içinde çalisan kadin, huzurlu degil huzursuzdur. Kadin çalisacaksa, onlari daha iyi sartlarda nasil çalistirabiliriz? Bunu düsünmek lazim.

Evdeki kurallari erkek mi koymali?

Evdeki otoriteyi erkek saglar diye bir sey yoktur. Otorite ALLAH'a aittir.

"Hakimiyet kocamindir." ALLAH ne oldu?

Bu düsünce çok tehlikelidir. Firavunlar "Ben sizin Tanri'nizim" dememistir. "Ben sizin Rabb'inizim" demistir. Rab, mürebbi, terbiye ayni kökten gelir. Erkek dese ki "Benim istedigim gibi yasayacaksin" firavunluk etmis olur.

"Ben kiminle terbiye oluyorum?"

Herkes sorsun bu soruyu kendine. Kocanla mi, karinla mi, televizyonla mi, yasadigin zamanla mi, ALLAH'la mi, sünnetle mi?

Geçimsizligi nasil çözeriz?

Geçimsizlik sabirla, özür dilemekle, tebessümle ve hediyeyle çözülür. Bir de söyle düsünülecek, "Esim benim hangi davranislarima kiziyor?" Sonra da dikkat edecek o hallerine, düzeltmeye ugrasacak. Kavga demek, bagajin iplerinin kopmasi demektir. ?pler tamamen koptu mu, bagaj dagilir.

hekimoglu İsmail

  Yorumlar

 
Banana Republic 2012 Sonbahar


GÜVENMEK.. Sevmekten çok daha ÖNEMLİDİR..!!


Kısa Hadisler


incili altın yüzük


BazeN...


O var!


sohbetsila sohbet


sabah duamız


HayırLı CumaLar Kardeşim


BekLiyoruM


ÖmRüMe


Manyağı Makbuldür


Copyright © 2009 mIRCte 2023 Tüm Hakları Saklıdır Dinichat.Net

Desing By eFe