Ana Sayfa Dini Filmler  Dini Hikayeler   Dini BiLgiLer  NaMaz KLip İzLe Arama

islami Chat

   Ana Sayfa
   Dini Sohbet
  Damar Sözler
  Abdest - Gusul
  bedava program indir
  Biraz TebeSSum
  Cennet - Cehennem
  Dantel Örgü - El İşleri
  Dini Film izle
  Dini BiLgiLer
  Dini Chat Hazır Kodlar
  Dini Chat OdaLari
  Dini Chat özel videoLar
  Dini Chat Unreal Özel
  Dini Hikayeler
  Dini Mirc Komutlari
  Dini ResimLer
  Dini Ruya tabirleri
  Dini Sohbetler
  Dinim islam
  Diyet Listeleri
  Dualar
  Edebiyat
  Fikralar
  Güzel Sözler
  Hanım Sahabiler
  Hazir Mesajlar
  iLahi Sözleri
  iLahi Dinle
  islam da Kadin
  Kadın Giyim Takı Moda
  Kurban
  Mahrem Konular
  Mobilya Dekorasyon
  Namaz
  ölum ve Kabir Hayati
  Osmanlı Tarihi
  Peygamberler - Evliyalar
  PratiK BiLgiLer
  Ramazan ve Oruc
  ResimLi Sözler
  Ruh
  Sağlik
  Sesli Siirler
  Sihir Şeytan Ruh
  Siirler
  Yemek tarifleri
  Şifalı Bitkiler
  iletişim
 
sitemap

GogLe sitemap         

 bu ağaç nereye gitti

bu ağaç nereye gitti - dini sohbet etme siteniz - en sevdiğiniz islami sohbet - youtube`de yayinlanan masal muzik şiir klip ezgi - kaliteli dini chat odalari - islami chat mynet sohbet mirc indir  
 

Okunma

2286
dini sohbet
PENCEREDEN baktığınızda ellerini açmış tatlı tatlı sizi selâmlayan bir komşunuz olsa ne yapardınız? Herhalde onu çok severdiniz. Benim öyle bir komşum var; ve ben onu çok seviyorum. Belki de onu zaten çok sevdiğim için her şeyiyle bana dost görünüyor.
Bahsettiğim komşum bir incir ağacı. Onunla aynı bahçeyi paylaşıyoruz. Bizim için sürekli, gece gündüz çalışıyor. Yaz kış emek veriyor. Belki de insanların ALLAH’a duyacakları şükran ve minnettarlık duygularına vesile olduğu için böyle şevkle çalışıyor.
Geçen yıl böyle hararetli mesai mevsiminden sonra paydos vakti olan sonbahar gelmişti. Yaz aylarının o şaşaalı, cesametli ağacı yerini kupkuru dallara bırakmıştı. O sıralar benim gibi incir sevdalısı olan küçük oğlumla camdan bakarken, oğlumdan şaşkınlık içinde bir vaveylâ kopmuştu:
“Bu ağaç nereye gittiii?!..”
Ağaç nereye gitti, nasıl gitti.. uzun cevaplara girmeden, şöyle demiştim ona kısaca:
“Ağacın bu mevsimlik vazifesi bitti. ALLAH onu şimdi dinlendiriyor; gelecek baharda yine bize ALLAH’ın o güzel yemişlerini getirmek için çalışacak?..”
Küçük oğlum bu cevabı ne kadar anladı bilmiyorum ama, bir daha sormadığına göre aklına yatmış olmalı…
Haftalar, aylar derken bu baharla birlikte komşumuz incir ağacı, âdeta Melek İsrafil’in (a.s.) Sûr’unu duydu. O canı çekilmiş dallarından hayattar sürgünler, yapraklar şevkle boy verdiler. Ardından incirlerin müjdecileri, küçük incircikler yüzümüzü güldürdüler.
Hele o ele benzettiğim yaprakları, her baktığımda sanki dört koldan bana el sallıyorlar. Ben de bu selâmları, Rabbimin rahmeti hesabına kabul edip, şükürlerle mukabele ediyorum..
Sebebini bilmem ama inciri çocukluğumdan beri ziyadesiyle severim. Yapraklarına sürtünce biraz kaşıntı yapsa da umurumda olmaz. Öyle güzel bir tadı var ki, doyamam.. Zahmeti de yok; olgunlaştığı yumuşaklığından kolayca anlaşılan, kabukları rahatça soyulup bir güzel yenebilen bir meyve incir. Bir de eğlenceli şeyleri sevdiğim için herhalde, yerken incir çekirdeklerini çıtlatmak ayrı bir zevktir bana..

AYNI ZAMANDA çok faydalı bir meyvedir incir. Belki Kur’an’da incir üzerine yemin edilmesi, bildiğimiz ve bilmediğimiz nice faydalarını, çok kimselere rızık vesilesi olmasını.. hatırlatıp, Rabbimizin bu güzel nimetini görmemiz, bunu da aşıp, böyle nimetlere bizleri mazhar eden Rabbimizin rahmetini hissetmemiz içindir…
“İncire ve zeytine and olsun…” (Tin Suresi, 1)
...
Nasıl, sevgimiz sevdiklerimiz için bir buket çiçek oluyorsa, Rabbimizin rahmeti de, nimeti de yeri geliyor incir oluyor işte. O rahmet, o lütuf, yarattığı incirle misafirlerinin sofralarını süslüyor, damaklarını şenlendiriyor.
Bir incir sebebiyle neler vermiyor ki Rabbimiz bizlere; öyle kuru kuruya muhabbet olmaz deyip, biraz karıştırdım. İncirin faydaları, çekirdekleri gibi sayılmakla bitmiyor. Meselâ özetle şunlar dikkatimi çekti:

İNCİR, herhangi bir meyve ya da sebzeye göre en yüksek lif oranına sahip. Sadece 1 adet kuru incir, 2 gram lif sağlamakta. Bu ise tavsiye edilen günlük ihtiyacın %20'si.
Son yıllarda yapılan araştırmalar, bitkisel gıdalarda bulunan liflerin sindirim sisteminin düzgün olarak çalışması açısından çok önemli olduklarını göstermiş. Besin olarak alınan lif sindirime yardımcı olup, bazı kanser türlerinin riskini azaltmada etkili oluyormuş. Beslenme uzmanları, lif alımını artırmanın ideal bir yolu olarak, lif açısından zengin olan incir yemeyi tavsiye etmekteler.
İncir, uzun süreli hastalıklardan sonra hızlı şekilde iyileşmeye yardımcı olan, güç ve kuvvet veren bir ilaç olarak da düşünülmekte. Fiziksel ve zihinsel yorgunluğu giderip, vücuda enerji ve güç sağlıyor. İncirin en önemli özelliği ise, % 51-74'ünün şeker olması. Ve bu oran, bütün meyveler arasında en yüksek şeker oranıdır.
Taze ve özellikle kuru incir yenilmesinin insan bedeninin hücrelerinin yenilenmesine faydası çok büyük. İncir, içerdiği yüksek oranlardaki protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlayan bir besin. Örneğin, 100 gr. kuru incir yenildiğinde bedenin günlük ihtiyacı olan, kalsiyumun %17'si, demir ve magnezyumun %30'u, fosforun %20'si, B1 vitamininin %5'i ve B2 vitamininin %4'ü alınmış oluyor.
İncir, içerdiği yüksek orandaki liflerle bedene giren kolesterolün kana karışmadan atılmasını da sağlıyor.
Sindirimi kolaylaştıran incir, bedenin bakterilere karşı korunmasında da faydalı.
İncir, içeriğindeki yüksek oranda kalsiyum ve fosforla kemik ve dişlerin oluşum safhalarında ve sağlıklı yapılarının korunmasında çok yararlar sağlıyor. İncirdeki kalsiyum, diğer besinlerdekine göre daha kolay sindirildiği için, çeşitli sebeplerden dolayı süt içemeyenlere incir yemeleri tavsiye edilebilir.

İNCİRDEKİ 'benzaldehit' adlı madde vasıtasıyla kanserli hücrelerin büyümesi önlenir, böylece kansere karşı da etkili olur. Daha bir çok faydalara vesile olan inciri sevmemek elde değil.
Diyeceğim o ki, bahçeniz varsa, bir incir fidanı alın ve onu kendinize komşu edinin. Hem meyveniz olur, hem de tefekkürünüz. Bahçeniz yoksa fark etmez: en yakın pazar yerine giderek, Rabbimizin bu güzel meyvelerinden alıp yiyebilir ve doya doya tefekkür edebilirsiniz.
zafer dergisi

  Yorumlar

 
Kimseyi değiştiremezsin hayatta


kısa trend elbise


Estetik- Güzellik - Hangi Yüze Hangi Saç Modeli


Osmanli padisahlari - Sultan II. Mahmud Han


Güzel Sözler - Evlilik


FetuLLah GüLen - Hey Gidi GünLer


sohbetsila sohbet


sabah duamız


HayırLı CumaLar Kardeşim


BekLiyoruM


ÖmRüMe


Manyağı Makbuldür


Copyright © 2009 mIRCte 2023 Tüm Hakları Saklıdır Dinichat.Net

Desing By eFe