Ana Sayfa Dini Filmler  Dini Hikayeler   Dini BiLgiLer  NaMaz KLip İzLe Arama

islami Chat

   Ana Sayfa
   Dini Sohbet
  Damar Sözler
  Abdest - Gusul
  bedava program indir
  Biraz TebeSSum
  Cennet - Cehennem
  Dantel Örgü - El İşleri
  Dini Film izle
  Dini BiLgiLer
  Dini Chat Hazır Kodlar
  Dini Chat OdaLari
  Dini Chat özel videoLar
  Dini Chat Unreal Özel
  Dini Hikayeler
  Dini Mirc Komutlari
  Dini ResimLer
  Dini Ruya tabirleri
  Dini Sohbetler
  Dinim islam
  Diyet Listeleri
  Dualar
  Edebiyat
  Fikralar
  Güzel Sözler
  Hanım Sahabiler
  Hazir Mesajlar
  iLahi Sözleri
  iLahi Dinle
  islam da Kadin
  Kadın Giyim Takı Moda
  Kurban
  Mahrem Konular
  Mobilya Dekorasyon
  Namaz
  ölum ve Kabir Hayati
  Osmanlı Tarihi
  Peygamberler - Evliyalar
  PratiK BiLgiLer
  Ramazan ve Oruc
  ResimLi Sözler
  Ruh
  Sağlik
  Sesli Siirler
  Sihir Şeytan Ruh
  Siirler
  Yemek tarifleri
  Şifalı Bitkiler
  iletişim
 
sitemap

GogLe sitemap         

 Namaz-Mürşid-i Kamil

Namaz-Mürşid-i Kamil - dini sohbet etme siteniz - en sevdiğiniz islami sohbet - youtube`de yayinlanan masal muzik şiir klip ezgi - kaliteli dini chat odalari - islami chat mynet sohbet mirc indir  
 

Okunma

2517
dini sohbet
Namaz: Dinin direği, müminin ALLAH’a karşı taahhüdü ve itaat tezahürüdür. Bu cihetle imandan sonra dini vazifelerin başında gelir. Bu yüksek vazifeyi yerine getirmeyenleri, özürsüz olarak kılmayanları ALLAH’ın adaleti bırakmayacak. Onlar cehennemin gayyalarına atılacaklardır. Çünkü namaz kılmamak; İlahi taahhüdü ve bağlılığı bozmak, ALLAH’ın zikrinden yüz çevirmek hakiki hayat kaynağından uzaklaşmaktır. Cinayetlerin ve hainliklerin en korkuncudur.
Kalblerin türlü korkularla renkten renge gireceği, gözlerin çeşitli azab manzaraları üzerinde döneceği ahiret gününü düşüneler, hiçbir dünya meşgalesi ve lezzeti karşısında ALLAH’ın zikrinden, namazından, diğer ibadetlerden uzak kalmazlar. Mümini, ALLAH’a kulluğundan alıkoyacak bir mani olmamalıdır. Alah celle celaluhü Kur’an’ı Kerim’inde şöyle buyuruyor: “Onlar, ne ticaret ne de alışveriş kendilerini ALLAH’ı anmaktan, namaz kılmaktan ve zekat vermekten alıkoymadığı insanlardır. Onlar, kalblerin ve gözlerin allak bullak olduğu bir günden korkarlar.” (Nur – 37)
Dini hakikatlerden uzak, nefsine yenik düşen, mürekkeb yalamış, cüretkar cahillerin “Vazife her şeyden mukaddestir. Çalışmak da bir ibadettir. Günahı varsa benim boynuma gibi” sözlerle bazı Müslümanları namazdan alıkoymak istedikleri vakidir. Bunlar fahri günah hamalı olduktan başka, sırtlarındaki dünya yüklerini cehennem kenarında indirmeye özenen gönüllü mücrimlerdir.
Vazifenin kutsallığından bahis açan bu zavallılar, en kudsî ve ihmal kabul etmeyen vazifelerin ilahî vazifeler olduğunu düşünemezler, hâlbuki ALLAH u Teâlâ cinleri ve insanları ibadet için yarattı.
Namazın farziyetini ikrar ile beraber onu tembelliğinden dolayı terk eden fasıktır. Suyuti’nin Cami-i Sagir’inde, Kütüb ü Sitte ashabından İmam-ı Buhari ile İmam-ı Nesei’den maâdasının remziyle mezkur Hazre-i Cabir’den mervi hadiste: “Küfür ve şirk ile insan arasında sadece namaz vardır.” buyurulmuştur. Yani insan onu terk ederse aradaki fark ortadan kalkmış olur. ALLAH korusun namazı inkaren veya istih……… terk eden mürted muamelesi görür.
Tecdidi iman ve tecdidi nikâh gerekir. Tevbe etmeden ölürse cenaze namazı da kılınmaz. Bir çukura defnedilir. (Nimet-i İslam / 307)
Namazsızlık, itaat dairesinden çıkmak, ilahi rahmet ve inayetten mahrum kalmaktır. Beş vakit namazımızı mutlaka kılalım. Kılamadıklarımızın da kazasını kılalım. Sünnetleri kaza niyeti ile kılmak yoktur. Sünneti sünnet olarak, farzı farz, kazayı kaza olarak kılalım. Sünneti terk Peygamberimizin şefaatinden mahrumiyeti celbeder. Gözlerimizi geçici dünyaya dikip, ebedi dünyadan gafil olmayalım. Gaye ALLAH’a kulluk olmalı. Rıza ve iman gölgeleri altında yaşamak ve ölmek ihlas ve ihsan sahibi bahtiyar insanların hak ettiği hallerdir. Rabbim bizleri bu güzel razı olduğu kullarından eylesin. Rızasına muvafık ameller nasib eylesin.
Mürşid-i kamil sırat-ı müstakimi gösteren, dalaletten hidayete sevk eden kişidir. Tarikatta seyr-i sulükünü tamamlayıp irşada ehliyetli olan kişiler için kullanılan bir tabirdir. Kur’an-ı Kerim’de ALLAH Teala: “Her toplumun bir yol göstericisi vardır.” Rad -7 buyurmuştur.
Akılları ne kadar yüksek olursa olsun insanların ilahi vahye dayalı bir bilgiye ihtiyaçları vardır. Ayrıca her iş ve mesleğin hükmüne ulaşmak babında bir rehberlik kurumuna ihtiyaç duyulur. Mürşidler, peygamber vekili toplumsal rehberlerdir.
Bir kişi ben de mürşidim demekle mürşid sayılmaz. Bunların da şartları vardır. Bu şartlardan bir tanesi de şöyledir:
Manevi tayin. Bir zatı mürşid tayin etmek için bir zümrenin toplanması yeterli olmaz. Bu vazife Hazret-i Peygamber sallalahu aleyhi ve selemle kadar uzanan sahih bir silsileden icazetli bir mürşid-i kâmilin tensib ve tayini ile olur. Böyle bir tayin olmadığı zaman silsile orada kesilir. Bu sebeple bazı mürşidi kâmiller salahiyetli birini bulamadıkları zaman kendilerine halef olarak yollarını devam ettirecek birini bırakmazlar. Bazen bir tane bazen de Halidi Bağdadi Hazretleri gibi bir zaruret ile çok sayıda mürşid bırakırlar. Bunun hikmeti cenabı Hakka aid bir keyfiyettir. (Tasavvuf-s.244, Osman Nuri Topbaş)
Kamil bir mürşide bağlanmanın hükmü ise evlilik gibidir. Hükmü de kişilere göre değişir. Mesela evlenmek nasıl bazıları için farz, bazıları için sünnet bazıları için mübah ise bir mürşide bağlanmanın hükmü de böyledir. Kimileri için farz, kimileri için sünnet kimileri için mübahtır. Bir mürşide bağlanmadan nefsinin şerrinden kurtulmayacak, harama düşecek kimseler için farz; manevi derecesinin yükselmesinin yardımcı olacak kimseler için müstehab; intisap kendilerine bir şey kazandırmayacak olanlar için mübahtır. Kur’an-ı Kerim’de ALLAH Teala hazretleri toplumlar için rehber mürşid örnek ve model insanların ehemmiyetine bir takım ayetlerle işaret etmiştir: “Bilmiyorsanız ehl-i zikre/bilenlere sorun.” (Enbiya-7)
“İşte onlar ALLAH’ın hidayet verdiği kimselerdir. Sen de onlara uy.” (En’am-90)
“Bana yönelen olgun insanların yolunu tut.” (Lokman-15)
Bu ayetler zikir ehli, liyakatli, tecrübeli, ALLAH’a yönelme ve ona sığınma vesile ve vasıtalarını bilen insanların yol göstericiliğinin önemine vurgu yapmaktadır. Maneviyat yolunda bulunan insanların irfan sahibi bir mürşidi olmazsa yolunu sapıtır. Şeytan ona saldırarak baştan çıkarabilir. Hevasını ilah kılarak helakine zemin hazırlar. (Tasavvufi Hayat, Prof Dr. H. Kamil Yılmaz, s.94)
Yeryüzü müminler için marifetullah okuludur. Ehli irfan bir mürebbinin kontrolünde bu okuldan icazetle Mevla’ya kavuşmak güzeldir.
ALLAH’ım ümmeti Muhammedi Kur’an’a mahkum et. Amin


Cemil USTA

  Yorumlar

 
Çankırı Chat


ŞiiR/özlüyorum!


2011 siyah beyaz mutfak


Rüyada borç görmek


İşlemeli Bebek Yelekleri


Muş Chat


sohbetsila sohbet


sabah duamız


HayırLı CumaLar Kardeşim


BekLiyoruM


ÖmRüMe


Manyağı Makbuldür


Copyright © 2009 mIRCte 2023 Tüm Hakları Saklıdır Dinichat.Net

Desing By eFe