Ana Sayfa Dini Filmler  Dini Hikayeler   Dini BiLgiLer  NaMaz KLip İzLe Arama

islami Chat

   Ana Sayfa
   Dini Sohbet
  Damar Sözler
  Abdest - Gusul
  bedava program indir
  Biraz TebeSSum
  Cennet - Cehennem
  Dantel Örgü - El İşleri
  Dini Film izle
  Dini BiLgiLer
  Dini Chat Hazır Kodlar
  Dini Chat OdaLari
  Dini Chat özel videoLar
  Dini Chat Unreal Özel
  Dini Hikayeler
  Dini Mirc Komutlari
  Dini ResimLer
  Dini Ruya tabirleri
  Dini Sohbetler
  Dinim islam
  Diyet Listeleri
  Dualar
  Edebiyat
  Fikralar
  Güzel Sözler
  Hanım Sahabiler
  Hazir Mesajlar
  iLahi Sözleri
  iLahi Dinle
  islam da Kadin
  Kadın Giyim Takı Moda
  Kurban
  Mahrem Konular
  Mobilya Dekorasyon
  Namaz
  ölum ve Kabir Hayati
  Osmanlı Tarihi
  Peygamberler - Evliyalar
  PratiK BiLgiLer
  Ramazan ve Oruc
  ResimLi Sözler
  Ruh
  Sağlik
  Sesli Siirler
  Sihir Şeytan Ruh
  Siirler
  Yemek tarifleri
  Şifalı Bitkiler
  iletişim
 
sitemap

GogLe sitemap         

 20 yaş dişi korkulu rüyanız olmasın!

20 yaş dişi korkulu rüyanız olmasın! - dini sohbet etme siteniz - en sevdiğiniz islami sohbet - youtube`de yayinlanan masal muzik şiir klip ezgi - kaliteli dini chat odalari - islami chat mynet sohbet mirc indir  
 

Okunma

1827
dini sohbet20 yaş dişi korkulu rüyanız olmasın!

20 yaş dişi zaman zaman sıkıntıya yol açıyor ancak uzmanlar, doğru pozisyonda çıkan ve çevre dokulara zarar vermeyen 20 yaş dişlerinin yerinde kalması gerektiğini söylüyor.

20 yaş dişi, 7 yaşından 25 yaşına kadar gelişmesini devam ettiriyor. 9 yaşında radyografilerde de görülmeye başlayan 20 yaş dişinin, kuron denen üst bölgesi 14 yaşında oluşumunu tamamlıyor. 16 yaşına gelindiğinde, kök oluşumunun yüzde 50si tamamlanmış oluyor.

Bundan sonra çenenin de gelişimi ile beraber 20 yaş dişi için yer oluşmaya başlıyor. 18 yaşında kök oluşumunun tamamlandığını belirten Diş Hekimi Cansın Özgür, 24 yaşında, 20 yaş dişlerinin hareketlerini yüzde 95 oranında tamamladığını söylüyor. 'Bu aşamada diş ya çıkış yolunu takip edip sürmesini tamamlar ya da farklı bir yöne doğru kendine çıkış yolu yaratmaya çalışır. Problemler, bu aşamaların herhangi birinde oluşabilir' diyen Dr. Özgür, farklı yöne çıkan, gömülü kalan veya herhangi bir patolojiye sebep olan 20 yaş dişinin neden normal seyrinde çıkmadıklarını şöyle açıklıyor:

Bu durum için zaman içinde birçok farklı açıklama yapılmıştır. Bunlardan bir kaçına örnek vermek gerekirse;

 20 yaş dişlerinden birden fazla kök varsa bunların farklı süreçte gelişmesi dişlerin normal seyrinde sürmemesini sebep olabilmektedir.

 Diğer bir sebep ise diş genişliklerinin fazla, fakat çenedeki alanın az olmasıdır. Buna bağlı olarak diş sürmesini tamamlayacağı alana ulaşamaz.

Gelişim sırasında oluşan sıkıntılar da bu sebeplerin içinde sayılabilmektedir.
 
Peki, her 20 yaş dişi çekilmeli mi veya hangi 20 yaş dişi çekilmeli? Diş Hekimi Cansın Özgürün cevabı şöyle: Maalesef gömülü 20 yaş dişi genelde hastalarda çok ciddi problemlere sebebiyet verir. Bunları;

 Yarı gömülü 20 yaş dişinin çevresinde oluşan iltihabın (perikoronitis) sebep olduğu çok ciddi ağrı tablosu,
 Çevre dişlerde çürük oluşumuna sebep olma,
 Dişlerde sıkışıklık dolayısıyla şekil bozukluğuna yani ortodontik problemlere yol açma,
 20 yaş dişi kaynaklı kist veya tümör oluşumuna zemin hazırlama,
 Bulunduğu bölgedeki kemiği enfeksiyon benzeri oluşumlarla eritme,
 Çene kırığına sebep olabilme şeklinde sıralayabiliriz.

Açıklanamayan ağrı tablosu, yirmi yaş dişlerinin oluşturduğu problemlerin başında geliyor. Ama bu risklere rağmen, bütün yirmi yaş dişleri çekilmelidir gibi bir tespit yapamayız diyen Özgür, yirmi yaş dişlerinde uygulanacak süreç hakkında şunları söyledi:

Eğer bir 20 yaş dişi sürmüşse, aktif olarak kullanılıyorsa veya gömülü 20 yaş dişi herhangi bir probleme neden olmuyorsa çekimi zorunlu değildir. Fakat gömülü olan bir 20 yaş dişi ne yazık ki patlamaya hazır bir bomba gibidir. Yapmamız gereken; altı aylık düzenli kontroller için diş hekiminize gitmemiz ve radyografiler çektirmenizdir.

20 yaş dişi çekimi sırasında hastalarımızın en büyük korkusu ağrıdır. Lokal anesteziler, beyin ile çekim alanı arasındaki sinir iletilerini bloke ettikleri için böyle bir olasılık, doğru uygulanmış bir lokal anestezi ile mümkün değildir. Fakat dokunma ve baskı duyusu sadece genel anestezi ile bloke olduğundan, hasta dokunma ve baskı duyusunu hisseder. Bu, ağrıyla çok karıştırılan bir durumdur. Bu sebeple hastanın ve hekimin bunun ayrımına iyi varması gerekir.

20 yaş dişinin cerrahi çekimi sonrası reçete edilen ilaçlar düzenli ve zamanında kullanılmalıdır. 24 saat süreyle tütün ve tütün ürünleri tüketilmemelidir. Sıcak yiyecek ve içeceklerin tüketiminden kaçınılmalıdır.

Operasyon sonrası o bölgeye yüzün dışından soğuk kompres uygulaması, şişliği en aza indirecektir. Düzenli diş hekimi kontrolü erken teşhis sayesinde birçok sıkıntıyı önler. Hastanın operasyon sonrası uygulayacağı bakım da en az doğru cerrahi teknikleri kadar önemlidir.

  Yorumlar

 
Abdurahman önul - tesbih elimde


Tanıdıkça Gözünde Küçülen İnsanlar Da Vardır.


Grup Hilal - geLsem kapına kapına ilahisi


Niçin Ağızları Kapalı


Peruk ve üzerine mesh yapmak caiz mi


Şeytan ile Hz. İsa (a.s)


sohbetsila sohbet


sabah duamız


HayırLı CumaLar Kardeşim


BekLiyoruM


ÖmRüMe


Manyağı Makbuldür


Copyright © 2009 mIRCte 2023 Tüm Hakları Saklıdır Dinichat.Net

Desing By eFe