Ana Sayfa Dini Filmler  Dini Hikayeler   Dini BiLgiLer  NaMaz KLip İzLe Arama

islami Chat

   Ana Sayfa
   Dini Sohbet
  Damar Sözler
  Abdest - Gusul
  bedava program indir
  Biraz TebeSSum
  Cennet - Cehennem
  Dantel Örgü - El İşleri
  Dini Film izle
  Dini BiLgiLer
  Dini Chat Hazır Kodlar
  Dini Chat OdaLari
  Dini Chat özel videoLar
  Dini Chat Unreal Özel
  Dini Hikayeler
  Dini Mirc Komutlari
  Dini ResimLer
  Dini Ruya tabirleri
  Dini Sohbetler
  Dinim islam
  Diyet Listeleri
  Dualar
  Edebiyat
  Fikralar
  Güzel Sözler
  Hanım Sahabiler
  Hazir Mesajlar
  iLahi Sözleri
  iLahi Dinle
  islam da Kadin
  Kadın Giyim Takı Moda
  Kurban
  Mahrem Konular
  Mobilya Dekorasyon
  Namaz
  ölum ve Kabir Hayati
  Osmanlı Tarihi
  Peygamberler - Evliyalar
  PratiK BiLgiLer
  Ramazan ve Oruc
  ResimLi Sözler
  Ruh
  Sağlik
  Sesli Siirler
  Sihir Şeytan Ruh
  Siirler
  Yemek tarifleri
  Şifalı Bitkiler
  iletişim
 
sitemap

GogLe sitemap         

  Cilde Yerleşen Lekeler

Cilde Yerleşen Lekeler - dini sohbet etme siteniz - en sevdiğiniz islami sohbet - youtube`de yayinlanan masal muzik şiir klip ezgi - kaliteli dini chat odalari - islami chat mynet sohbet mirc indir  
 

Okunma

1829
dini sohbet
Cilde yerleşen lekelerden kurtulmanın yolları

Yaz aylarında güneş ışınları,
deniz suyu ve diğer faktörlerin de etkisiyle
cildimizde oluşan lekelerden kurtulmak mümkün


img03.blogcu.com/images/o/r/d/order/1bec9d26294fedd314c61a2248402a73_1278948859.jpg

İstanbul Medipol Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Hülya Güçlüer Nacar, sıcak yaz günlerinde yoğun UV ışınlarına maruz kalanların derilerinde kuruma, kabalaşma, kırışıklıklar ve en önemlisi bazı istenmeyen lekeler oluştuğunu söyledi.

Cilt lekelerinin hem kadın hem de erkeklerde rastlanan en yaygın rahatsızlıklardan biri olduğunu belirten Dr. Hülya Güçlüer Nacar, "Özellikle güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde güneşlenenlerde, güneşle kızaran fakat bronzlaşamayan beyaz tenli, açık renk gözlü kişilerde, buğday tenli lekelenmeye müsait cildi olanlarda çeşitli güneş lekelerinin oluşması çok kolaydır" dedi.

Bronz bir tenin ardından oluşan güneş lekelerinin özellikle bayanları rahatsız ettiğini vurgulayan Dr. Hülya Güçlüer Nacar, şöyle devam etti: "Bu durum bayanların Sonbahar- Kış döneminde dermatoloğa başvurmalarına neden olmaktadır. Lekeler, kişinin estetiğini olumsuz yönde etkileyerek cilt kalitesini düşürmektedir. Bu nedenledir ki her geçen gün lekelerin giderilmesiyle ilgili yeni kremler, lazer uygulamaları tedavide denenmektedir. Oysa güneşe bağlı lekelerin önlenmesi, lekelerin tedavisinden çok daha kolaydır."

Dr. Hülya Güçlüer Nacar, lekelerin daha çok yanak, alın ve çenede görüldüğünü belirterek, yaz aylarında maruz kalınan UV ışınları sonucu deride oluşan değişik lekeleri şöyle sıraladı:

Çiller: 'Efelid' olarak adlandırılan çiller, özellikle yüze yerleşen küçük kahverengi lekelerdir. Kalıtsaldırlar. Direk güneş ışınlarıyla oluşmazlar, fakat çoğunlukla açık tenli kişilerde UV ışınlarıyla koyulaşıp ve belirginleşirler. Güneşe çıkmayarak ya da yüksek faktörlü güneş koruyucular kullanarak çillerin belirginleşmesinin önüne geçilebilinir.

Solar Lentigolar: Güneş gören alanlarda çillerden daha büyük ve kışın gerilemeyen hatta zamanla büyüyen ve rengi koyulaşabilen lekelerdir. Karaciğer lekeleri de denmektedir. Solar lentigolar, güneş hasarı oluşabilecek beyaz tenli, zor bronzlaşan, kolay kızaran cilt tiplerinde ve orta yaş üzerinde daha sık görülmektedir. Lekeler güneşte uzun süre kalan kişilerde ani yanmalar, soyulmalar ve kızarmaların tekrarı sonucunda yıllar içinde ortaya çıkarlar.

Melazma: Çeşitli sebeplerle fotosensitivite dediğimiz ışığa duyarlılığı artmış olan kişilerde yüzde oluşan yaygın koyu renkli lekelerdir. Bu lekeler doğuştan olmaz; kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür. Melazma genellikle üst dudak, yanaklar ve alın gibi güneşin direk geldiği bölgelerde gözlenir. Nadiren çene ve kollarda da oluşabilir. Melazma denilen güneş lekeleri genellikle yaz aylarında ve solaryum sonrasında artma ve koyulaşma eğilimi gösterir. Pigmentasyonun derinliğine bağlı olarak melezma yüzeysel, derin ve karışık (mixt) tip olarak üçe ayrılır. Melazma oldukça yaygın bir cilt problemidir. Özellikle de genç bayanlarda görülme oranı yüksektir. Koyu tenli kişilerde daha sık ortaya çıkar. Melazmanın kesin nedeni bilinmemektedir. Melazması bulunan hastalarımıza sadece yaz aylarında güneşten ve solaryuma girmekten kaçınmanın yeterli olmadığını kışın kar yağdığında da UV ışınlarının yansıyarak melazma lekelerini çoğalttığını belirtiyoruz. Ayrıca bilgisayarlardan ve florasan lambalarından da az oranda da olsa UV ışınları yayılmaktadır.

Berloque Dermatiti: (Parfüm lekesi) Parfüm, kolonya ve bazı kozmetiklerin içinde bulunan psoralenlerin deriye temas ettiği yerlerde güneş sonrası oluşan lekelerdir. Son yıllarda parfümlü ürünlerde benzer maddelerin bulunmamasına dikkat edildiğinden Berloque dermatiti lekelerine daha az rastlanmaktadır
Haber7

  Yorumlar

 
Gül kurusu örgüden kolsuz bluz


Mircte Gittiğin yerde


Tesettur örtü emri


Abdurrahman Önül - Hz Hamza - 2011 Sahur Özel


Boğaz ağrısından nasıl kurtuluruz?


Güzel Sözler - Dil


sohbetsila sohbet


sabah duamız


HayırLı CumaLar Kardeşim


BekLiyoruM


ÖmRüMe


Manyağı Makbuldür


Copyright © 2009 mIRCte 2023 Tüm Hakları Saklıdır Dinichat.Net

Desing By eFe