Ana Sayfa Dini Filmler  Dini Hikayeler   Dini BiLgiLer  NaMaz KLip İzLe Arama

islami Chat

   Ana Sayfa
   Dini Sohbet
  Damar Sözler
  Abdest - Gusul
  bedava program indir
  Biraz TebeSSum
  Cennet - Cehennem
  Dantel Örgü - El İşleri
  Dini Film izle
  Dini BiLgiLer
  Dini Chat Hazır Kodlar
  Dini Chat OdaLari
  Dini Chat özel videoLar
  Dini Chat Unreal Özel
  Dini Hikayeler
  Dini Mirc Komutlari
  Dini ResimLer
  Dini Ruya tabirleri
  Dini Sohbetler
  Dinim islam
  Diyet Listeleri
  Dualar
  Edebiyat
  Fikralar
  Güzel Sözler
  Hanım Sahabiler
  Hazir Mesajlar
  iLahi Sözleri
  iLahi Dinle
  islam da Kadin
  Kadın Giyim Takı Moda
  Kurban
  Mahrem Konular
  Mobilya Dekorasyon
  Namaz
  ölum ve Kabir Hayati
  Osmanlı Tarihi
  Peygamberler - Evliyalar
  PratiK BiLgiLer
  Ramazan ve Oruc
  ResimLi Sözler
  Ruh
  Sağlik
  Sesli Siirler
  Sihir Şeytan Ruh
  Siirler
  Yemek tarifleri
  Şifalı Bitkiler
  iletişim
 
sitemap

GogLe sitemap         

 Güzel isim güzel insan

Güzel isim güzel insan - dini sohbet etme siteniz - en sevdiğiniz islami sohbet - youtube`de yayinlanan masal muzik şiir klip ezgi - kaliteli dini chat odalari - islami chat mynet sohbet mirc indir  
 

Okunma

2309
dini sohbet
Sizler kıyamet günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız öyleyse isimlerinizi güzel yapın.” (Hadis-i şerif; Ebu Davud, Edep 69)
İnsan adıyla çağrılır, adıyla tanınır. Dinimizde isim vermeye büyük önem verilmiştir. Yukarıdaki hadis-i şerifte görüldüğü üzere Efendimiz s.a.v. isim konusuna çok dikkat etmiştir. Sadece Cahiliye devrinden kalma kötü isimleri değil, hayvan, eşya ve mekanlarla ilgili kötü isimleri de değiştirmiştir.

İslâm öncesi Arap toplumunda insanlar kendilerini putların kulları olarak görüyordu. Abdüluzzâ (Uzza putunun kulu), Abdüşşems (Güneş’in kulu) gibi birçok isim vardı. Ayrıca mana olarak kötü, küçük düşürücü ve İslâm açısından kerahet barındıran isimler de vardı. Bunlar değiştirilmiştir. Diğer taraftan farklı dillerdeki isimler mana olarak güzel ise, olduğu gibi bırakılmıştır.

Sahabeden Ebu Vehb el-Cüşemî r.a. anlatıyor:

“Rasulullah s.a.v. buyurdu:

– Peygamberlerin isimleriyle isimlenin. ALLAH’ın en çok sevdiği isimler Abdullah ve Abdurrahman’dır. En sadık olanları da Hâris ve Hemmâm isimleridir. En çirkinleri de Harb ve Mürre isimleridir.” (Ebu Davud; Nesaî)

Abdullah ve Abdurrahman isimlerinin ALLAH’ın en çok sevdiği isimler olmasının hikmeti, bu isimlerin kulluğu hatırlatması ve ALLAH’ın kapsayıcı isimlerini içinde barındırmasıdır. Çünkü ‘ALLAH’ lafzı ALLAH Tealâ’nın zat ismidir, bütün isim ve sıfatları içinde toplar. ‘Rahmân’ ise ALLAH’ın cemal sıfatlarındandır ve insanların yaşamak için muhtaç oldukları bütün donanımı, rızıkları veren manasındadır.

Yine ‘Hâris’ ve ‘Hemmâm’ için Efendimiz s.a.v.’in buyurduğu ‘en sadık’ ifadesi, bu kelimelerin türetildiği kökün mana yönüyle sadakati ifade etmesindendir. ‘Hâris’ ‘çalışan, kazanan’; ‘Hemmâm’ ise ‘irade eden’ demektir.

Buradan kıyasla müslümanlar güzel manalı kelimelerden yeni isimler yapmışlardır. Bu tür isimler evlat için anne baba tarafından yapılan bir dua gibidir. Nitekim güzel isimli bir çocuğa büyükler “ALLAH ismiyle müsemma kılsın.” diye dua ederler. Yani ismindeki güzellik onun huyunda, hayatında gerçekleşsin diye niyaz ederler.

Hadis-i şerifte geçen ‘Mürre’, ‘acı’ demektir, ‘Harb’ ise ‘savaş’ demektir. Dolayısıyla bu isimler manası bakımından iyi görülmemiştir.

Rivayet edildiği edildiğine göre Hz. Peygamber s.a.v. bir torunun doğduğunu duyunca Hz. Fatıma r.anha’nın evine gitti ve,

– Oğlumu bana getirin, buyurdu. Getirdiklerinde,

– Adını ne koydunuz, diye sordu. Hz. Ali r.a.:

– Harb ismini koyduk, dedi. Hz. Peygamber s.a.v. bu ismi beğenmedi.

– Onun adı Hasan olsun, dedi. Künyesini de Ebu Muhammed koydu.

Sonra da kulağına ezan ve kamet okudu. Doğumunun yedinci günü akika olarak iki koç kestirdi, sünnet ettirdi. Sonra da saçını kestirdi ve saçının ağırlığınca gümüş sadaka verdi.

Efendimiz s.a.v. doğan çocuklara güzel isim vererek bu uygulamanın herkesçe benimsenmesini, sahiplenilmesini, sünnet haline getirilmesini istemiştir.

Esma bint Ebu Bekir r.anhüma anlatıyor:

Mekke’de Abdullah ibn Zübeyr’e hamile kalmıştım. Doğum yaklaşmıştı ki (hicret için) Mekke’den Medine’ye yöneldim. Kuba’da konakladım. Onu orada doğurdum. Bebeği alıp ALLAH Rasulü s.a.v.’e götürdüm. ALLAH Rasulü s.a.v. bir hurma istedi, ağzında çiğneyerek ezdikten sonra çocuğun ağzına bıraktı. Abdullah’ın midesine inen ilk şey ALLAH Rasulü s.a.v.’in mübarek tükrükleriydi. Sonra o hurma ile çocuğun damağını oğdu, ona “Mübarek olsun” diye dua etti ve Abdullah ismini verdi. Medine’de müslüman bir aileden doğan ilk çocuk buydu. Müslümanlar onun doğumuna çok sevindiler. Çünkü “Yahudiler size sihir yaptı, asla çocuk doğuramayacaksınız!” diye bir söylenti vardı.” (Buharî; Müslim)

Bir diğer rivayet de şöyledir:

Ashaptan Ebu Musa el-Eş’arî r.a. anlatıyor:

Bir oğlum olmuştu. Hemen alıp Rasulullah’a götürdüm. İbrahim ismini verip bir hurma ile tahnikte bulundu. Sonra da “mübarek olsun” diye dua buyurdu ve çocuğu bana geri verdi. (Buharî; Müslim)

Bir diğer rivayette de Enes b. Malik r.a. şöyle anlatıyor:

Abdullah ibn Ebu Talha’yı (Enes b. Malik’in anne tarafından kardeşi) doğduğu zaman Rasulullah s.a.v.’e götürdüm. Bebek bir bez içerisindeydi. Vardığımda ALLAH Rasulü s.a.v. devesine katran sürüyordu:

– Yanında hurma getirdin mi, diye sordu.

– Evet, dedim ve birkaç tane hurma verdim. Onları ağzında çiğnedi sonra çocuğun ağzını açtı, hafifçe tükrüğünü bıraktı. Bebek yalanmaya başladı. Bunun üzerine Rasulullah s.a.v.:

– Ensar’ın hurma sevgisine bakın, diye latife yaptı. (Buharî; Müslim; Ebu Davud)

Tarih boyunca müslümanlar isim konusuna çok önem vermişlerdir. Daha İslâm’ın ilk yıllarından itibaren her müslüman toplum isimlerini İslâm boyasıyla boyamışlar, İslâm damgasını vurmuşlardır. Öyle ki bugün tarih ve nesep araştırma alanında isimler üzerinden kesin bir şekilde müslüman yahut gayri müslim hükmü verilebilmektedir.

İsimler ümmet içinde birliği sağlayan hususlardandır. Din kardeşliği açısından önemli bir role sahiptir. Biz dünyanın her yerinde kardeşlerimizi isimlerinden tanırız. Mesela Ahmet dediğimiz zaman ırkı, rengi ne olursa olsun karşımızda bir müslüman olduğunu biliriz.

Yazımızın başındaki hadis-i şerifte buyrulduğu gibi “kıyamet günü” isimlerimizle çağrılacağız. Öyleyse müslümanca bir isim koyalım. Umulur ki dünya hayatında da ismimizle müsemma oluruz.

SEMERKAND

  Yorumlar

 
Cyber-D’s Autodelete 2.24


En modern bohça modelleri


Hasan Dursun - Akan sular durulurmu


Ey Namaz ! Zamanın Tamamı Sende


Örtülü ve özgür olmak bu olsa gerek


Cenaze Namazı Duası


sohbetsila sohbet


sabah duamız


HayırLı CumaLar Kardeşim


BekLiyoruM


ÖmRüMe


Manyağı Makbuldür


Copyright © 2009 mIRCte 2023 Tüm Hakları Saklıdır Dinichat.Net

Desing By eFe