Ana Sayfa Dini Filmler  Dini Hikayeler   Dini BiLgiLer  NaMaz KLip İzLe Arama

islami Chat

   Ana Sayfa
   Dini Sohbet
  Damar Sözler
  Abdest - Gusul
  bedava program indir
  Biraz TebeSSum
  Cennet - Cehennem
  Dantel Örgü - El İşleri
  Dini Film izle
  Dini BiLgiLer
  Dini Chat Hazır Kodlar
  Dini Chat OdaLari
  Dini Chat özel videoLar
  Dini Chat Unreal Özel
  Dini Hikayeler
  Dini Mirc Komutlari
  Dini ResimLer
  Dini Ruya tabirleri
  Dini Sohbetler
  Dinim islam
  Diyet Listeleri
  Dualar
  Edebiyat
  Fikralar
  Güzel Sözler
  Hanım Sahabiler
  Hazir Mesajlar
  iLahi Sözleri
  iLahi Dinle
  islam da Kadin
  Kadın Giyim Takı Moda
  Kurban
  Mahrem Konular
  Mobilya Dekorasyon
  Namaz
  ölum ve Kabir Hayati
  Osmanlı Tarihi
  Peygamberler - Evliyalar
  PratiK BiLgiLer
  Ramazan ve Oruc
  ResimLi Sözler
  Ruh
  Sağlik
  Sesli Siirler
  Sihir Şeytan Ruh
  Siirler
  Yemek tarifleri
  Şifalı Bitkiler
  iletişim
 
sitemap

GogLe sitemap         

 Sevginin İspat Şekli

Sevginin İspat Şekli - dini sohbet etme siteniz - en sevdiğiniz islami sohbet - youtube`de yayinlanan masal muzik şiir klip ezgi - kaliteli dini chat odalari - islami chat mynet sohbet mirc indir  
 

Okunma

1792
dini sohbet


Sevgi ne ister, sevgili ne bekler denirse, cevabı şu hâdiseden alalım:
İmam Zührî [r.a] naklediyor: Ensar'dan güvenilecek birisi bana şunları anlattı:
"Resûlullah [a.s] abdest aldığında veya tükürdüğünde, Ashaptan birileri, Resûlullah'ın abdest suyunu ve tükrüğünü havada kapıp, bereketlenmek için yüzlerine ve vücudlarına sürüyorlardı. Bir defasında. Resûlullah [a.s];
-Niçin böyle yapıyorsunuz? diye sorduğunda; onlar:-Bereketlenmek ve sevap kazanmak için! diye cevap verdiler. Bunun üzerine Resûlullah (a.s):

-Kim Allah ve Resulünün kendisini sevmesini istiyorsa, konuştuğunda doğru söylesin, emânete hainlik yapmasın, komşusuna eziyet etmesin, buyurdu. (Ali el-Muttakî, Kenzu'l -Ummal, VIII, 228; Heysemî, Mecmau'z -Zevâid, VIII, 271; Kurtûbî, el-Câmi', IV, 61; bkz; Seyyid Mu-hammed b. Alevî, Mefâhim Yecibu en-Tusahhah, 100-102.)

Efendimiz (s.a.v) Allah ve peygamber sevgisini ispat için sırf şekilde kalan şeyleri değil, güzel ahlakı tavsiye etmiştir; çünkü bir peygamberin gönderiliş gayesi, insanları yüksek ahlaklara ulaştırarak yüceltmektir.

Salih insanlara karşı zahiri edeb ve hürmet güzeldir, ancak onunla yetinmek ciddi bir aldanıştır. Gaye, birilerini yüceltmek değildir. Bizden istenen şey, iman, ihlas ve güzel ahlakla Allah katında kıymetlenmek ve yücelmektir.

Müridin mürşidine sevgi ve bakışı konusunda Kutbu'r-Rabbanî İmam Şa'rânî (k.s) şu uyarıda bulunur:

"Müride gereken edeplerden birisi de, kendisine emredilen ve nehyedilen şeylerde gevşek davranmaması, sırf mürşidi hakkındaki güzel itikadı (ve himmet beklentisi) ile yetinmemesi ve: "Efendimin, mürşidimin nazarı bana yeter!" dememesidir. Hiç şüphesiz bu, bir cehalet ve yolu bilmemektir. Sahabe-i Kiram'dan birisi, Resûlullah'a (a.s):

-Cenette seninle birlikte olmak istiyorum, deyince, Allah Resulü (a.s) kendisine:

-O halde çokça secde ile kendi adına bu işte bana yardımcı ol, (Müslim, Salat, 225; Ebû Dâvud, Tatavvu', 22; Nesâî, Tatbik, 79.) buyurdu.

Yine Efendimiz (s.a.v), kızı Fatıma'yı (r.ah):

"Ey Fatımal Kendini ateşten kurtaracak amellere sarıl. Bil ki ben, Allah'tan gelen bir şeyi senden gideremem" (Buhârî, Vasâya, 11; Nesâî, Vasâya, 6; Dârimî, Rikak, 23.) sözleriyle uyararak; onun Peygamber kızı olmasına değil, Allah için yapacağı amellere sarılması gerektiğini hatırlattı.

Allah Resulü (s.a.v) bu konuda şu temel hükmü bildirmiştir:

"Ameli kendisini geri bırakanı, nesebi ileri geçiremez." (Ebû Dâvud, ilim, 1; Tirmizî, Kur'an, 10; ibnu Mâce, Mukaddime, 17.)

Şeyh Ebu'l-Abbas el-Mürsî (rah) demiştir ki: "Mürid, şeyhi ile övünen kimse değildir. Asıl mürid, mürşidinin kendisiyle övündüğü kimsedir." (Şârânî, el-Envâru'l -Kudsiyye, I, 200.)

Büyük mürşid İmam Rabbanî (k.s) de amelsiz ve gayretsiz kalıp, mürşidinin büyüklüğü ile avunan ve kelimelerle tasavvufu savunanları şöyle uyarmıştır:

"Ameli bırakıp veya amelde gevşek davranıp meşayıhın ruhaniyeti, teveccühü, istimdadı bize yeter düşüncesi ile aldanmamak gerekir.

Mürşidinden başka, üzerinde kemalat ve tasarruflar müşahede ettiğin diğer büyükler, hakikatte, kendisine uyulan mürşidin letaiflerinin bir yansımasıdır.

Kalbi bir noktada tutmak, bir yöne, tek mürşide yönelmek lazımdır.

Teveccühün dağınık olması, kalbin bir o yana, bir bu yana dönüp durması zarar getirir, Allah korusun... " (İmam Rabbani, Mektubat, I, 148. Mektub.)Velileri Sevmede Ölçü
Dilaver Selvi

  Yorumlar

 
SuperMp3Download 4.6.7.2 Serial


askılı tesettür hamile elbise


BU ŞİİRE YÜREK Mİ DAYANIR


Yeşil Mercimek Köftesi


BiR KaDıNıN YüReĞi..


Dolap böreği


sohbetsila sohbet


sabah duamız


HayırLı CumaLar Kardeşim


BekLiyoruM


ÖmRüMe


Manyağı Makbuldür


Copyright © 2009 mIRCte 2023 Tüm Hakları Saklıdır Dinichat.Net

Desing By eFe