Ana Sayfa Dini Filmler  Dini Hikayeler   Dini BiLgiLer  NaMaz KLip İzLe Arama

islami Chat

   Ana Sayfa
   Dini Sohbet
  Damar Sözler
  Abdest - Gusul
  bedava program indir
  Biraz TebeSSum
  Cennet - Cehennem
  Dantel Örgü - El İşleri
  Dini Film izle
  Dini BiLgiLer
  Dini Chat Hazır Kodlar
  Dini Chat OdaLari
  Dini Chat özel videoLar
  Dini Chat Unreal Özel
  Dini Hikayeler
  Dini Mirc Komutlari
  Dini ResimLer
  Dini Ruya tabirleri
  Dini Sohbetler
  Dinim islam
  Diyet Listeleri
  Dualar
  Edebiyat
  Fikralar
  Güzel Sözler
  Hanım Sahabiler
  Hazir Mesajlar
  iLahi Sözleri
  iLahi Dinle
  islam da Kadin
  Kadın Giyim Takı Moda
  Kurban
  Mahrem Konular
  Mobilya Dekorasyon
  Namaz
  ölum ve Kabir Hayati
  Osmanlı Tarihi
  Peygamberler - Evliyalar
  PratiK BiLgiLer
  Ramazan ve Oruc
  ResimLi Sözler
  Ruh
  Sağlik
  Sesli Siirler
  Sihir Şeytan Ruh
  Siirler
  Yemek tarifleri
  Şifalı Bitkiler
  iletişim
 
sitemap

GogLe sitemap         

 Ben Müslümanım Diyebilme-dinichat

Ben Müslümanım Diyebilme-dinichat - dini sohbet etme siteniz - en sevdiğiniz islami sohbet - youtube`de yayinlanan masal muzik şiir klip ezgi - kaliteli dini chat odalari - islami chat mynet sohbet mirc indir  
 

Okunma

2526
dini sohbet

Günümüz Müslüman’ı kendiyle sınanıyor, kendiyle ölçüp biçiliyor. İnsanların davranışları, tutumları ve bulundukları yer bakımından bu, oldukça önemli. Günümüz insanı birçok sorunla yüz yüze. Zihinler karışık, bulanık ve çarpık. Müslüman olmanın erdemini yeterince kavrayamayanlar başka düşünce ve çevrelerin etkisinde kalıyorlar.

Kendilerini yüce kılan durumdan neden uzak duruyor ve hatta kendilerini kendi gerçeklerinden uzak tutuyor ve gizleniyorlar. Bulundukları çevreye göre renk alıyorlar. Müslümanlık insanlığa sunulmuş sonsuz bir güzellik. Bu güzellikten nasibini alanlar dünyanın en üstün insanlarıdırlar. Çünkü onlar Allah’ın kendilerine sunduğu yol üzerinde olmaları onları erdemli kılıyor. Onlar, kendilerini başka sistemler karşısında asla küçük görmezler.

İnsanlığın zihinlerini bölümleyen çevreler, bu bölümlere göre de sınıflandırıyorlar. Kendilerini en üstün gösteriyorlar. İslâm coğrafyasının bulunduğu bölgeyi üçüncü sınıf, belki de daha alt bir kademede değerlendiriyor ve yol gösteriyorlar. Müslümanlar üçüncü dünya sınıfı tanımlamasını zihni karışıklarla kabulleniyorlar. Siyasal anlamda tanımlayan çevreler güdümledikleri insanlarla o ülkeleri yönetiyorlar. Onlar iktidar ve dünyalık hırsı içinde bulunduklarından buna zaten razıdırlar. Ancak, entelektüel geçinen kalem sahiplerinin, okurlarının da buna kapılmaları kabul edilemez.

Müslüman dünyanın en üst sınıfıdır. Kabulleriyle böyledir. Allah’ın kendisine sunduğu ve kabul ettiğiyle böyledir. Üstünlüğü asla ne ırk ile ne kan ile ne de dünyalık ile değerlendirilebilir ve ölçülebilir.

Çünkü dünya hayatı geçici, asıl ve geçerli olan hayat ötededir. Dünyada yapılıp edilenler yarın için ölçüdür. Dünyalıklara kendilerine kaptıranlar bunun bedelini ağır öderler. Dünyalıkları elde etmek için Müslümanlığını gizleyen, küçümseyen kimseler küçüklüklerini ortaya koyuyorlar. Dünya saltanatı insanı yüceltmez.

Müslümanlığını gizlememek bir bilinç.

Müslümanlığını öne çıkarmak bir erdem.

Dünyalık olanı ancak bir geçim ve bir varlık olarak edinmek insanı yüceltir. Dünyanın görkemli hayatı aldatıcı.

Müslüman şairler, yazarlar bulundukları yerde sağlam dururlarsa bu onları güçlü ve erdemli kılar. Başkalarına yaranmak adına olan her davranış insanı küçük bir insan yapar. İnsancık olur. Zaman onları hakkıyla yargılar ve yerlerini belirler.

Bu tip kimselerin toplumda sağlıklı bir yeri de olmaz.

Dünyaya egemen olan güçler düşüncelerini, sistemlerini insanlığın üzerine pompalarlar. Kitleler bundan etkilenirler ve savrulurlar. Son iki yüz yıl içinde bunu yoğun yaşadık. Sağcılık, solculuk, kavmiyetçilik, aşiretçilik çağımızın hastalıklarıdır. Sahih Müslümanlar bundan asla etkilenmezler. Varlıklarıyla, durdukları yerleriyle kendilerini var kılarlar.

Dünyanın egemenlerine göre şekil alınamaz.

Her dönem dünyaya egemen olan güçler var.

Efendimizin ve dört arkadaşının yönetimi zamanı, mutluluk yüzyılıydı. O yüzyılın egemenleri Bizans’tı ve diğer topluluklardı. Allah Elçisi ve arkadaşları onlara karşı durdular. Ne silâh üstünlükleri vardı ne de dünyayı kasıp kavuran güçleri. Onlar, duruşları ve bilinçleriyle varlıklarını ortaya koydular. Allah onları başarılarıyla ödüllendirdi.

Bu bir bilinçti. Bu onları güçlü kılıyordu.

Bugün erdemli Müslümanlara şiddetle ihtiyaç var. Çünkü onların karakterleri, duruş ve bakışları en güçlü silâhlardan daha etkilidir. Bunu geçen yüzyıldan beri yaşayageliyoruz. Hem düşünsel hem sanatsal hem de siyasal anlamda yaşadık ve gördük.

Müslüman sanatçıların, yazarların nicel olarak arttığı bu zamanda, nitel olarak aynı oranda değildirler. Batı’dan esen ürkünç dalganın etkisindedirler.

Hâlâ güçlü olarak belledikleri sol düşünce çevresinde bulunmanın çırpınışı içindedirler. Sağcılar alttan alta Müslümanların içine sinmiş bulunuyorlar. Onlar da sinsice varlıklarını sürdürüyor ve Müslümanları etkiliyorlar. Müslümanlar bilinçle kendilerini tanımlayabilirler. Bu, onları ancak güçlü kılar. Günümüz insanlığının buna ihtiyacı var.

Bir önceki yazımız olan Almanya'da Tahlil Ettirilmeli başlıklı makalemizde dini chat, dini sohbet ve islami chat hakkında bilgiler verilmektedir.

  Yorumlar

 
En modern ümre giysileri


Musa (a.s) ve Cennetteki Arkadaşı


Çobanın Ziyafeti


Papatyalı banyo takımı


Yakup Kilic - İim paradies


Dervişlik Derki Bana


sohbetsila sohbet


sabah duamız


HayırLı CumaLar Kardeşim


BekLiyoruM


ÖmRüMe


Manyağı Makbuldür


Copyright © 2009 mIRCte 2023 Tüm Hakları Saklıdır Dinichat.Net

Desing By eFe