Ana Sayfa Dini Filmler  Dini Hikayeler   Dini BiLgiLer  NaMaz KLip İzLe Arama

islami Chat

   Ana Sayfa
   Dini Sohbet
  Damar Sözler
  Abdest - Gusul
  bedava program indir
  Biraz TebeSSum
  Cennet - Cehennem
  Dantel Örgü - El İşleri
  Dini Film izle
  Dini BiLgiLer
  Dini Chat Hazır Kodlar
  Dini Chat OdaLari
  Dini Chat özel videoLar
  Dini Chat Unreal Özel
  Dini Hikayeler
  Dini Mirc Komutlari
  Dini ResimLer
  Dini Ruya tabirleri
  Dini Sohbetler
  Dinim islam
  Diyet Listeleri
  Dualar
  Edebiyat
  Fikralar
  Güzel Sözler
  Hanım Sahabiler
  Hazir Mesajlar
  iLahi Sözleri
  iLahi Dinle
  islam da Kadin
  Kadın Giyim Takı Moda
  Kurban
  Mahrem Konular
  Mobilya Dekorasyon
  Namaz
  ölum ve Kabir Hayati
  Osmanlı Tarihi
  Peygamberler - Evliyalar
  PratiK BiLgiLer
  Ramazan ve Oruc
  ResimLi Sözler
  Ruh
  Sağlik
  Sesli Siirler
  Sihir Şeytan Ruh
  Siirler
  Yemek tarifleri
  Şifalı Bitkiler
  iletişim
 
sitemap

GogLe sitemap         

 Erken menopozun 5 nedeni

Hastanın bilgilendirilmesi çok önemli. Çocuk sahibi olmak isteyen hastalarda bu durum çok daha önem taşıyor. Yumurtalık yetersizliğine bağlı olarak yumurtlama olmayacağı için hamile kalmaları zor oluyor. - dini sohbet etme siteniz - en sevdiğiniz islami sohbet - youtube`de yayinlanan masal muzik şiir klip ezgi - kaliteli dini chat odalari - islami chat mynet sohbet mirc indir  
 

Okunma

2161
dini sohbet

Sigara ve stres süreci hızlandırıyor

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Hüsnü Görgen, kadınların özellikle sigara tüketimi ve stresli ortamlardan kaçınmaları gerektiği uyarısında bulunarak bunun nedenlerini şöyle anlatıyor:

"Çünkü sigara içilmesi tıbbi anlamda erken yumurtalık yetersizliğine yol açmasa da, yumurtalıklardaki yumurta rezervini azaltarakmenopoz sürecini hızlandırıyor. Sigara içilmesi benzer şekilde çocuk isteyen kadınlarda yumurtalık sayı ve kalitesini azalttığı için tedavi başarılarını olumsuz etkiliyor. Sigara içen kadınların menopoza, sigara içmeyen kadınlara göre 1,5 - 2 yıl daha erken girdiği saptanmış. Yapılan çalışmalarda günde 15 sigaradan fazla tüketilmesinin menopoza girme sürecini etkilediği bulunmuş. Benzer şekilde stres de tek başına bir etken olmasa da, erken menopoza girmede yardımcı bir faktör olarak önemli bir rol oynuyor."

En önemli belirtisi adet düzensizlikleri!

Over fonksiyonlarının durması, yani hormon üretiminin olmaması, erken veya doğal menopozda vücutta önemli değişiklikler oluşturuyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Hüsnü Görgen bunların başında da hormonal değişikliklerin geldiğine dikkat çekerek: "Menopozun ilk belirtisi ise ´adet düzensizlikleri´. Düzgün adet görme ve üreme fonksiyonunu oluşturan sistemdeki bozukluklar nedeniyle yumurtalık fonksiyonu azalıyor. Bunun sonucunda kadın için önemli bir hormon olan östrojenler düşüyor, gonadotropinlerde (FSH) artışı ortaya çıkıyor. Dolayısıyla bir süredir devam eden adet görememe ya da adet düzensizliğinde erken menopoz akla getirilmeli ve mutlaka bir hekime başvurmalı." diyor.

İşte erken menopozun 5 nedeni

Acıbadem Fulya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Hüsnü Görgen, erken menopozun nedenleri hakkında şu bilgileri veriyor:

1. Aile öyküsü: Menopoza girme yaşını belirleyen en temel etkenlerden biri, kadının annesinin menopoza girme yaşıdır. Ayrıca yakın aile bireylerinden birinde erken menopoza girme öyküsü de erken menopoz olasılığını belirgin şekilde artırıyor.

2. Otoimmun hastalıklar: Yumurtalıkların erken tükenmesi ve menopoz gelişmesinin en sık görülen nedeni "otoimmun hastalıklar" adı altında toplanan bir dizi hastalıktır. Otoimmun hastalık bireyin bağışıklık sisteminin henüz bilinmeyen nedenlerle kendi organlarını yabancı doku gibi algılaması ve bu organlara saldırarak onları tahrip etme çabası olarak tarif edilebilir. Eğer yabancı olarak algılanan doku yumurtalıklar ise bu otoimmun hastalık türü erken menopoz ortaya çıkmasına neden oluyor. Primer over yetersizliği olan hastaların yüzde10-20'sinde Adison, myastenia gravis veya hipotiroidi gibi otoimmün bir hastalık görülüyor.

3. Ameliyatla yumurtalıkların alınması: Herhangi bir gereklilik sonucu genç kadının her iki yumurtalığı birden çıkarıldığında erken menopoz görülüyor. Bunun yanında diğer jinekolojik operasyonlarda da ender olarak yumurtalıklar zarar gördüğünde erken menopoz ortaya çıkabiliyor.

4. Kanser tedavileri: Kanser tedavisi için radyoterapi (ışın tedavisi) veya kemoterapi (ilaç tedavisi) alan kadınlarda yumurtalıklar hasar görebiliyor ve bunun sonucunda menopoz gelişebiliyor.

5. Kromozom bozuklukları: Frajil X Sendromu veya Turner Sendromu gibi ender görülen kromozom bozukluklarında yumurtalıklarda yumurta hücre sayısı erken yaşta tükeniyor.

Hormon desteği ve yaşam alışkanlıklarının düzenlemesiyle sorunlar ortadan kalkıyor

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Hüsnü Görgen, menopoz sürecinde dikkat edilmesi gereken noktaları ise şöyle sıralıyor:

• Hastanın bilgilendirilmesi çok önemli. Çocuk sahibi olmak isteyen hastalarda bu durum çok daha önem taşıyor. Yumurtalık yetersizliğine bağlı olarak yumurtlama olmayacağı için hamile kalmaları zor oluyor. Ancak yine de hastalar yüzde 5-10 oranında kendiliğinden hamile kalabiliyor.

• Özel bir durum söz konusu değilse, menopoz yaşı olan 50 yaşına kadar HRT (Hormon Replasman Tedavisi) uygulanıyor. Erken yumurtalık yetersizliği menopozdan farklı bir durum. Bu hastaların mutlaka hormon kullanmaları gerekiyor.

• Osteoporoz ve koroner kalp hastalığı için koruyucu yaşam tarzı değişiklikleri öneriliyor. Daha fazla kilo almamak veya kilo fazlalığı varsa azaltmak için yağlı ve şekerli yiyeceklerin tüketiminin azaltıldığı, meyve ile sebze alımının arttığı, işlenmemiş tahıl ağırlıklı dengeli bir beslenme programından oluşan diyet değişikliği yapılıyor.

• Alkolün azaltılması, sigaranın bırakılması, haftada 150 dakika egzersiz yapılması, yeterli kalsiyum ve D vitamini alınması tavsiye ediliyor.

• Genç yaşta menopoza girmiş olmanın getirdiği en önemli dezavantajlardan biri ise kemik erimesinin hızlanması. Bu konuda da gerekli önlemler alınıyor ve yeterli miktarda kalsiyum alınması gibi kemikleri koruyucu tedaviye geçiliyor.

 

  Yorumlar

 
Dini Hikayeler - Sarık ve Sakal


Peygamberin Gülleri – Neler Vermezdim


En yeni havlu kenarları


Aşk Sözleri


Telafisi Olmayan Pişmanlık


Hasetten Taharet!


sohbetsila sohbet


sabah duamız


HayırLı CumaLar Kardeşim


BekLiyoruM


ÖmRüMe


Manyağı Makbuldür


Copyright © 2009 mIRCte 2023 Tüm Hakları Saklıdır Dinichat.Net

Desing By eFe