Ana Sayfa Dini Filmler  Dini Hikayeler   Dini BiLgiLer  NaMaz KLip İzLe Arama

islami Chat

   Ana Sayfa
   Dini Sohbet
  Damar Sözler
  Abdest - Gusul
  bedava program indir
  Biraz TebeSSum
  Cennet - Cehennem
  Dantel Örgü - El İşleri
  Dini Film izle
  Dini BiLgiLer
  Dini Chat Hazır Kodlar
  Dini Chat OdaLari
  Dini Chat özel videoLar
  Dini Chat Unreal Özel
  Dini Hikayeler
  Dini Mirc Komutlari
  Dini ResimLer
  Dini Ruya tabirleri
  Dini Sohbetler
  Dinim islam
  Diyet Listeleri
  Dualar
  Edebiyat
  Fikralar
  Güzel Sözler
  Hanım Sahabiler
  Hazir Mesajlar
  iLahi Sözleri
  iLahi Dinle
  islam da Kadin
  Kadın Giyim Takı Moda
  Kurban
  Mahrem Konular
  Mobilya Dekorasyon
  Namaz
  ölum ve Kabir Hayati
  Osmanlı Tarihi
  Peygamberler - Evliyalar
  PratiK BiLgiLer
  Ramazan ve Oruc
  ResimLi Sözler
  Ruh
  Sağlik
  Sesli Siirler
  Sihir Şeytan Ruh
  Siirler
  Yemek tarifleri
  Şifalı Bitkiler
  iletişim
 
sitemap

GogLe sitemap         

 EMZİRİRKEN KORUNMA

Emzirme dönemi doğurganlık azalır. Doğumdan sonra yeniden doğurganlığın kazanılması âdetin başlaması ve emzirme süresi ile ilgili değişir. - dini sohbet etme siteniz - en sevdiğiniz islami sohbet - youtube`de yayinlanan masal muzik şiir klip ezgi - kaliteli dini chat odalari - islami chat mynet sohbet mirc indir  
 

Okunma

1544
dini sohbet
EMZİRİRKEN KORUNMA
Emzirme dönemi doğurganlık azalır. Doğumdan sonra yeniden doğurganlığın kazanılması âdetin başlaması ve emzirme süresi ile ilgili değişir.
Bebek eğer anne sütü emiyorsa 6 – 8 ay arası koruyabilir. Ama bebek gıda alıyorsa loğusa doğumdan 3. haftada sonra korunma yöntemi uygulamaya başlamak gerekir. Emziren kadınlarda risk % 1-2 az olmakla ilk reglden önce ovulasyonun olma ihtimali vardır.
Anne sütü bebekler için doğal ayrıca oldukça değerli besindir. Emzirme dönemi hastalıklara karşı koruyan protein maddeler bebeğe geçer solunum yolu enfeksiyonları, ishal, orta kulak iltihapları, idrar yolu enfeksiyonları, zehirlenmeden bebeği korur. Emzirme sırasında hormonlar annenin rahminde adale kasılmasını küçülmesini, kanamanın az olmasını sağlar. Emzirme anneyle bebek arasında iletişim ve bebekte psikososyal gelişim önem taşır. Bu dönem bebekle ilgilenmek isteyen kişi için yeni gebelik düşüncesi ürkütücü olmakta. Emzirme döneminde fertilite azalır.
Doğumdan sonra fertilite kazanılması âdetin başlaması ve emzirme ile ilgilidir. Yumurtlama genellikle reglden birkaç hafta sonrası başlar.
Emzirme döneminde amonere gebelikten korur mu?
Emzirmeyle sütün sağılması yumurtlama gelişimini baskı altına alan prolaktin hormonunu arttırarak gebelikten koruyabilir. Bebek yalnız anne sütüyle besleniyorsa, bebek 6 aydan küçük, annenin regl başlamamışsa %98,1 gebelikten koruduğu gösterilmiştir. Gündüz yâda gece emzirme olmalı. Bu çalışan annede başarılı değil. Bebeğe 6. aylıktan sonra ek gıdaya başlanmasıyla emzirme devam ederse koruyuculuk azalır.
Bariyer yöntemi ;
Başarısızlık %10 civarıdır. Prezervatif kullanmak hem gebelikten korur hem de cinsel yollarla bulaşan hastalık dan da korur. Diyafram doğumdan sonra altı hafta öncesi kullanılamaz. Vaginal tablet kullanımı emzirirken oluşan vajina kuruluğu arttırır.
Doğum kontrol hapı: progesteron ve östrojen içerirler. Yapılan çalışmalar bu hapın östrojen içerdiği süt miktarını aza indirdiği gösterilmiştir. Östrojen içerdiğinden hamilelikte olan kanın pıhtılaşması eğilimi sebebiyle damar tıkanıklığı olasılığı taşır doğum sonrası 6 haftadan önce başlamamak gereklidir. Anne emzirmese dahi doğum kontrol hapı içmeye başlamak için altı hafta beklenmelidir.
Yalnız progesteron içeren haplar: Doğumdan altı hafta geçince başlanmalıdır. Emzirme sırasında güvenle kullanılabilir.
Üç aylık iğne: Uzun yıllar denenmiştir. Yan etkileri yoktur sütü biraz arttırdığı saptanmıştır. Regl görmemeye sebep olur ve iğne kesilince bu düzelir.
Aylık İğneler: Östrojen içerdiğinden sütü azaltır, emzirme esnasında kullanım konusunda bilgi yoktur.
İmplant: Koldan cilt altına hormon içeren 3 cm çubuk uygulanan bir yapıdır. 3 yıl koruyuculuğu bulunur. Süte az miktarda geçer bebeği etkilemez. Adet görmemeye sebep olabilir

  Yorumlar

 
En Güzel Mutluluk Mesajları


Güzel Sözler - Yalan


Güzel Sözler - Terbiye


Kayyu - Ayakkabı bağlamayı öğreniyor


halka altın küpe


arali uclu dantel pike takımı örnekleri


sohbetsila sohbet


sabah duamız


HayırLı CumaLar Kardeşim


BekLiyoruM


ÖmRüMe


Manyağı Makbuldür


Copyright © 2009 mIRCte 2023 Tüm Hakları Saklıdır Dinichat.Net

Desing By eFe