Ana Sayfa Dini Filmler  Dini Hikayeler   Dini BiLgiLer  NaMaz KLip İzLe Arama

islami Chat

   Ana Sayfa
   Dini Sohbet
  Damar Sözler
  Abdest - Gusul
  bedava program indir
  Biraz TebeSSum
  Cennet - Cehennem
  Dantel Örgü - El İşleri
  Dini Film izle
  Dini BiLgiLer
  Dini Chat Hazır Kodlar
  Dini Chat OdaLari
  Dini Chat özel videoLar
  Dini Chat Unreal Özel
  Dini Hikayeler
  Dini Mirc Komutlari
  Dini ResimLer
  Dini Ruya tabirleri
  Dini Sohbetler
  Dinim islam
  Diyet Listeleri
  Dualar
  Edebiyat
  Fikralar
  Güzel Sözler
  Hanım Sahabiler
  Hazir Mesajlar
  iLahi Sözleri
  iLahi Dinle
  islam da Kadin
  Kadın Giyim Takı Moda
  Kurban
  Mahrem Konular
  Mobilya Dekorasyon
  Namaz
  ölum ve Kabir Hayati
  Osmanlı Tarihi
  Peygamberler - Evliyalar
  PratiK BiLgiLer
  Ramazan ve Oruc
  ResimLi Sözler
  Ruh
  Sağlik
  Sesli Siirler
  Sihir Şeytan Ruh
  Siirler
  Yemek tarifleri
  Şifalı Bitkiler
  iletişim
 
sitemap

GogLe sitemap         

 Bahar Alerjisi-Ev tozu alerjisi

Alerji hastalığının bir diğer şekli de ev tozu alerjisidir. Evdeki tozlara karşı aşırı duyarlılık, bu hastalığın temel sebebi sayılır. insanın yaşadığı ve çalıştığı ortamda toz ve nem tutan her türlü eşya alerjiyi tetiklemeye sebep olabilir. Özellikle tüylü ve yünlü eşyalarda, halılarda, koltuklarda, kıyafetlerde tetikleme oranı daha fazladır. Ev tozu alerjisinin diğer adı “akar” alerjisidir. Akarlar deri döküntüleri ile beslenirler ve gözle görülmezler. Dolayısıyla akar alerjisi görülen insanların en fazla vakit geçirdiği yatağını, yastığının kılıflarını sık sık temizlemeli veya değiştirmelidir. Bununla beraber ev ortamının havalandırılması ve güneşlendirilmesi, tozlarının alınması, halıların temizlenmesi, gereksiz ve kullanılmayan ve toz barındıran eşyaların ortadan kaldırılması gerekir. - dini sohbet etme siteniz - en sevdiğiniz islami sohbet - youtube`de yayinlanan masal muzik şiir klip ezgi - kaliteli dini chat odalari - islami chat mynet sohbet mirc indir  
 

Okunma

2083
dini sohbet
Click the image to open in full size.


Bahar alerjisi, özellikle bahar aylarında çimen, ağaç, tahıl, ot, çiçek ve bazı mantarların polenleri tarafından oluşturulan alerji şeklidir. Bu alerjenlere, alerjisi olanlar veya şikâyetleı olanlar, mümkünse böyle yerlerden uzaklaşmalı, eğer bu mümkün olmuyorsa anti-histaminik ilaç alabilirler. Ancak ilaçlar alerjik hastalıkları tamamen yok edemezler, sadece belirtilere baskı yapabilirler. Bahar alerjisinde doktor kontrolünde aşı tedavisi (Immunoterapi) daha etkili bir seçenek olabilir.
Bahar alerjisine yakalananlarda en sık görülen belirti hapşırmadır. Sonrasında burun tıkanıklığı, burun akıntısı, geniz akıntısı, gözlerde sulanma ile beraber kaşıntı ve yaşarma, öksürük, nefes darlığı, boğaz ağrısı, damak kaşıntısı bazen de ciltte kaşıntı ve kızarıklıklar gibi belirtirler sıralanabilir. Soğuk algınlığından farkı 3-5 günde geçmeyip uzun süre devam etmesidir.
Genelde bahar aylarında yaygınlaşan bu hastalık önce burunda başlar. Havayolunun ilk ve en önemli organlarından biri olan burnun, hava ile ilk karşılaşması sebebiyle gösterdiği belirtiler “alerjik rinit” olarak isimlendirilir. Bahar alerjisi aynı zamanda, saman alerjisi ve alerjik rinit ile aynı anlamda kullanılır. Bu hastalığın alerjik olmayan şekli olduğu gibi, yıl boyu ve mevsimsel şekli de vardır.
Alerjik rinit, hastaları sosyal ve psikolojik yönden etkileyip vücut dirençlerinin bozulmasına sebep olabiliyor. Bazen basit nezle şeklindeki hafif seyreden bu hastalık, önemsenmeyip zamanında tedavi edilmezse ilerleyen dönemlerde astıma sebep olabiliyor.


Ev tozu alerjisi
Alerji hastalığının bir diğer şekli de ev tozu alerjisidir. Evdeki tozlara karşı aşırı duyarlılık, bu hastalığın temel sebebi sayılır. insanın yaşadığı ve çalıştığı ortamda toz ve nem tutan her türlü eşya alerjiyi tetiklemeye sebep olabilir. Özellikle tüylü ve yünlü eşyalarda, halılarda, koltuklarda, kıyafetlerde tetikleme oranı daha fazladır.
Ev tozu alerjisinin diğer adı “akar” alerjisidir. Akarlar deri döküntüleri ile beslenirler ve gözle görülmezler. Dolayısıyla akar alerjisi görülen insanların en fazla vakit geçirdiği yatağını, yastığının kılıflarını sık sık temizlemeli veya değiştirmelidir. Bununla beraber ev ortamının havalandırılması ve güneşlendirilmesi, tozlarının alınması, halıların temizlenmesi, gereksiz ve kullanılmayan ve toz barındıran eşyaların ortadan kaldırılması gerekir.


10 maddelik alerjiden korunma yolları:


1. Evin içindeki nemli ve tozlu ortamları temizleyin.
2. Evinizde tüylü hayvan ve polenli bitki beslemekten kaçının.
3. Tüylü ve yünlü eşyalar yerine pamuklu ve sentetik olanları tercih edin.
4. Havayolu alerjileri içinde en zararlılarından biri olan Sigara dumanı; sigara içilen ortamlarda özellikle çocukları çok etkilediğinden, bu konuda daha duyarlı olun.
5. Alerjenlerden korunmak için, polenlerin yoğun olduğu dönemlerde ev ve arabanızın camlarını fazla açık tutmayın. Bu tür ortamlarda gezerken maske kullanın.
6. Beden temizliğinize dikkat edin, düzenli olarak el ve yüzünüzü yıkamaya ehemmiyet gösterin.
7. Sıkıntı ve stres alerjiyi tetiklediğinden, içinizi rahat ettirecek faaliyetler yapın.
8. Ev kaloriferli ise üzerine nemli bir şey koyup buhar yapmasını sağlayın.
9. Evde veya arabada klima kullanılıyorsanız, filtresini sık sık temizleyin.
10. Burun, göz ve ağzınızın etrafındaki polen ve toz partikürlerini temizlemek için, günde en az 5 defa abdest almaya özen gösterin.

  Yorumlar

 
dini Filmler - Bize Nasıl Kıydınız - 1.Bölüm


pembeli havlu kenarı


Efendimiz (s.a.v.)


Ender Saraç göbek eriten diyet


mIRC uzerinden - Domain SorguLama


farklı siyah inci kolye seti


sohbetsila sohbet


sabah duamız


HayırLı CumaLar Kardeşim


BekLiyoruM


ÖmRüMe


Manyağı Makbuldür


Copyright © 2009 mIRCte 2023 Tüm Hakları Saklıdır Dinichat.Net

Desing By eFe